Jet motorlu kaykayıyla Manş Denizi’ni geçmeye çalışan mucit bu sefer başarılı oldu

Geçtiğimiz haftalarda Manş Denizi’ni uçan kaykayıyla aşmaya çalışırken yaşadığı bir problem nedeniyle amacına ulaşamayan Fransız mucit Franky Zapata, ikinci denemesinde başarılı olarak Manş Denizi’nin üzerinden uçtu.

Geçtiğimiz hafta uçan jet motorlu kaykayıyla Manş Denizi’ni aşmayı hedefleyen Franky Zapata isimli mucit, rekor denemesinde başarısız olmuştu. Zapata, yarı yolu tamamladıktan sonra yakıt dolum platformunda dengesini kaybetmesi sonucu denize düşmüştü.

Franky Zapata, yeni bir deneme yaparak Fransa’nın Sangatte kentinden ayrıldı ve 22 dakika süren bir yolculuğun ardından İngiltere’nin Dover kentine ulaştı. 35 kilometrelik yolculuk sırasında saatte 170 kilometre hıza ulaştı. Manş Denizi’nin en dar bölgesi olan Dover Boğazı’nı geçen Zapata, “İşte yaptık ve Kanal’ı geçtik. Bunun adı delilik” açıklamasında bulundu.

İlk denemede santimetrelik bir yer değişimi yüzünden başarısız olan ekip, ikinci denemesine daha iyi hazırlandı ve iniş girişimi sırasındaki platformun olası dalgalara göre alacağı konum hesaplandı. İlk denemedeki kazadan sonra, bu kez biraz farklı bir rota ve daha büyük bir yakıt ikmali platformu kullanarak ikinci denemeyi gerçekleştireceğini söyleyen Zapata, amacına ikinci denemesinde ulaştı.

Zapata, sürücünün bir teknenin arkasına bağlanarak havada uçmasını sağlayan uçan jet motorlu kaykayını ilk olarak 2011’de kullandı. Mucit, daha sonra bir sürücünün havada serbestçe uçmasını sağlayan bilgisayarlı ve dört turbo jet motorlu “Flyboard Air” isimli uçan kaykayını üretti. Zapata, 2016 yılında Fransa’nın güney sahilinde Flyboard Air’ı 2.252 metre boyunca uçurmasıyla beraber dünya rekorunu kırmıştı.

Kaynak: https://www.webtekno.com/jet-motorlu-kaykayiyla-mans-denizi-ni-gecmeye-calisan-mucit-bu-sefer-basarili-oldu-h73697.html

Monday Morning Goods No: 216

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Hyperloop kurmayı hedefleyen ilk ülke belli oldu

Dünya üzerinde şu anda tam olarak çalışan bir Hyperloop bulunmuyor. Ancak, kısa süre sonra bu durum değişebilir. Zira, Hindistan’daki yetkililer fütüristik ulaşım sistemini bir kamu altyapı projesi olarak belirledi.