Hyperloop kurmayı hedefleyen ilk ülke belli oldu

Dünya üzerinde şu anda tam olarak çalışan bir Hyperloop bulunmuyor. Ancak, kısa süre sonra bu durum değişebilir. Zira, Hindistan’daki yetkililer fütüristik ulaşım sistemini bir kamu altyapı projesi olarak belirledi.

İlk Hyperloop büyük ihtimalle Hindistan’a kurulacak!

Güvenli bir araç olduğuna dair sertifika alınması gibi üstesinden gelinmesi gereken birçok engel var. Ancak, Musk’ın vakum tüpleriyle süpersonik seyahat halini gerçeğe dönüştürmek için mesai harcayan Virgin Hyperloop One,Hindistan’ın Maharaştra eyaletindeki bu projesi şimdiden üstlendi.

Henüz resmi ihale gerçekleştirilmemiş olsa da, Maharaştra’daki yetkililer bu şirketi ve ortağı nakliye devi DP World’ü milyarlarca dolarlık altyapı projesinin yaratıcısı seçti. Bu projenin gerçeğe dönüşmesi ile arabayla 3.5 saat süren Pune – Mumbai yolculuğunun 35 dakika gibi bir süreye inmesi bekleniyor.

Şirket ihaleyi alacağına kesin gözüyle bakarken, bu proje ile dünyada çığır açacağını belirtiyor. Hindistan’da büyük bir liman işletmecisi olan DP World, projenin ilk aşaması için 500 milyon dolar harcayacak.

Böylece dünyanın ilk Hyperloop kapsülü Hindistan’da inşa edilecek. Henüz hedeflenen hızın oldukça altında olan araç yolcular ile test edilmedi. Bu nedenle Hindistan’ın büyük bir cesaret sergilediğini söyleyebiliriz.

Monday Morning Goods No: 216

Bu MMG'de

Jet motorlu kaykayıyla Manş Denizi’ni geçmeye çalışan mucit bu sefer başarılı oldu

Geçtiğimiz haftalarda Manş Denizi’ni uçan kaykayıyla aşmaya çalışırken yaşadığı bir problem nedeniyle amacına ulaşamayan Fransız mucit Franky Zapata, ikinci denemesinde başarılı olarak Manş Denizi’nin üzerinden uçtu.

Netflix ve BluTV için RTÜK dönemi başladı!

1 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete kararı ile internet üzerinden yayın yapan Netflix RTÜK denetimine girdi. BluTV ve PuhuTV gibi platformlarında etkilendiği bu karar ile yayıncıların Türkiye’de şirket kurması zorunlu hale geldi.