Brand
Sabancı Üniversitesi
Our Role
Dijital Strateji
UI/UX
Platform Geliştirme
Category
Dijital Platform

SU Social Map

İlk Sosyal Harita

1

Problem

Sabancı Üniversitesi, öğrencileri ile yaptığı bir araştırmaya göre kampüsü ziyaret eden öğrencilerin üniversiteyi tercih oranının artığını tespit etti. Bu sebeple tercih dönemi iletişiminde yoğun olarak kullanmak üzere kampüsü öğrencilere anlatabilecek bir sanal tur tasarlamak istedi.

 

İçgörü

Öğrenciler ile yaptığımız focus grup çalışmalarında, 3D bina ve alan gezdirme uygulamalarını soğuk bulduklarını ve kampüsteki sosyal hayatı anlatmadığı için anlamlı olmadığını belirttiler. Hedef kitlemiz, kampüsü gezmenin tek sebebinin kampüs hayatını görmek ve imkanları tanımak olduğunu ifade etti.

2

Fikir

Aday öğrencilerden aldığımız geri bildirimler ile klişe hale gelen 3D turlardan farklılaşarak kampüs hayatını yansıtabilecek Türkiye’nin ilk sosyal haritası olan: SUSocial Map’i tasarladık.

Kampüsün haritasından oluşan bu uygulama ile öğrenciler hem kampüsü gezerken, hem de eş zamanlı olarak kampüste yer alan aktiviteleri takip edebiliyor, sosyal platformlarda yapılan check-in’leri ve içerikleri görebiliyor, tweetleri takip edebiliyor.

 

Uygulama

SUSocial Map ile Sabancı Üniversitesi’nin bire bir tasarımı sanal ortamda oluşturuldu ve üniversitenin Facebook, Flickr, Foursquare, Twitter ve Youtube sosyal medya kanalları ile bağlanarak sosyal-aktif hale getirildi.

Sabancı Üniversitesi’nin haritası SUSocial Map; ziyaretçilerine web, tablet ve mobil üzerinden bambaşka ve eğlenceli bir şekilde üniversiteyi keşfetme deneyimi yaşatmayı mümkün kılan bir platform olarak aday öğrenciler tarafından çok beğenildi..

 

Sonuç

Türkiye’de ilk sosyal haritası olan SUSocial Map Marka Destinasyon kategorisinde Mixx Bronz ödülünü kazanarak Sabancı Üniversitesi’nin rakiplerinden farklılaşması yönünde büyük bir adım atmasını sağladı.