Instagram ve Snapchat GIF desteğini kaldırdı!

Instagram'da uzun süredir bulunan ve geçtiğimiz günlerde Snapchat severlerin de kullanımına sununan GIPHY desteği, kullanıcılardan birinin resimlere 'ırkçı' bir gif ekleyebildiğini keşfetmesi sonrası apar topar kaldırıldı.

Bir süredir kullanıcılarına GIF desteği sunan Instagram ve Snapchat, yaşanan bir ırkçılık olayı sonucunda uygulama içerisindeki GIF desteğini kaldırdı!

Irkçılık, GIF desteğinin kalkmasına sebep oldu

Bir süredir popüler GIF servisi GIPHY ile bir işbirliği içerisinde olan Instagram ve Snapchat, kullanıcılarına paylaştıkları hikayelerde yüzbinlerce farklı GIF arasından seçim yapma imkanı sağlıyordu.

TechCrunch’ın haberine göre Instagram ve Snapchat kullanıcıların bir kısmı tarafından fark edilen ve ırkçılık öğesi içeren bir GIF, büyük tepkiye sebebiyet verdi.

Olayın büyümesinin ardından GIF desteği, ivedilikle bu iki sosyal medya platformundan kaldırıldı.

Snapchat sözcüsü konuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada programda yer alan bütün GIF’lerin 13 yaş ve üstüne uygun GIF’ler olduğunu belirtilirken, firmanın bu durum hakkında çok üzgün olduğunu ve bir daha yaşanmayacağı kesinleşene kadar GIF desteğinin kaldırıldığı belirtildi.

Instagram sözcüsü ise durum hakkında “Bu tarz bir içeriğin Instagram’da asla bulunamayacağını, bu yüzden GIPHY desteğini sorun çözülene kadar kaldırdıklarını” ifade etti.

GIF desteğinin ne zaman geleceği belli değil

Halen henüz bazı kullanıcılarda kullanılabilen GIF desteği, önümüzdeki saatlerde tüm kullanıcılardan kaldırılmış olacak.

Özelliğin tekrardan ne zaman geleceğine dair ise henüz bir bilgi maalesef yok.GIPHY platformu ise durum ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Monday Morning Goods No: 143

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Markaların Kadınlar Günü’ne özel reklamları

Tüm dünyada 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü kapsamında, markaların bu yıl hazırladığı reklam filmleri derlendi.