Türkiye’de dijital noter dönemi başlıyor!

E-devlet sayesinde insanlar devlet kurumlarına gitmeden işlemlerinin büyük bir bölümünü internet üzerinden gerçekleştirebilirken, noterler maalesef dijital çağı hızlıca adapte olamadı. Bu konuda müjdeli haber Adalet Bakanlığı’ndan geldi.

Vatandaşların işlerini kolaylaştırmak isteyen bakanlık, Türkiye’deki tüm noterlerin dijital olarak birbirine bağlanacağını duyurdu. Bu sayede bir noterde gerçekleştirilen bir işlem, saniyeler içerisinde başka bir şubede görülebilecek.

Bu sayede büyük mağduriyetlere yol açan sorunların önüne geçilmiş olacak. Belgelerin postada kaybolması veya işlemin yapıldığı şehre yeniden gitme ihtiyacının doğması noterde işlem yapan insanların karşılaşabildiği sıkıntılar arasında.

Bu sistemin ne zaman aktif hale getirileceği şu anda bilinmezliğini korurken, zamandan büyük bir tasarruf sağlayacağı şimdiden biliniyor. Daha önce yapılan düzenleme ile yurt dışında konsolosluklarda düzenlenmiş evrakın Türkiye’deki herhangi bir noterlikten örnek alınması mümkün hale getirilmişti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/turkiye-de-dijital-noter-donemi-basliyor

Monday Morning Goods No: 217

Bu MMG'de

İnsanlar için robotik kuyruk: Arque

Japon araştırmacıların geliştirdiği Arque adlı robotik kuyruk, video oyunları ve sağlık gibi farklı alanlarda kullanım potansiyeli taşıyor.

Yapay zekanın yazdığı sahte metinleri ayırt edebilen yapay zeka

Harvard Üniversitesi ve MIT-IBM Watson Lab araştırmacıları, yapay zeka tarafından üretilen metinleri tespit edebilen GLTR (Giant Language Model Test Room) adında yapay zekalı bir araç geliştirdiler.