2 yıldır süren Wikipedia engeli görüşülecek!

Türkiye’deki kullanıcılar iki yıldan uzun süredir Wikipedia engeli ile karşı karşıya. Uzun süredir engelli siteler arasında yer alan Wikipedia için görüşmeler başlayacak. Anayasa Mahkemesi Wikipedia erişim engeli kararını görüşecek.

Bundan 2.5 yıl önce yasaklı siteler arasında giren internet ansiklopedisi Wikipedia’ya belirtilen süre boyunca giriş yapılabiliyordu. Tamamı engellenen site için Anayasa Mahkemesi görüşmeleri başlatıyor. 11 Eylül günü başlayacak toplantıda, Anayasa Mahkemesi Wikipedia erişim engeli ile ilgili kararın kaldırılıp kaldırılmayacağını görüşecek.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, 11 Eylül günü yapılacak toplantıda, Wikipedia‘nın tamamına erişimin engellenmesine karar verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal edip etmediği masaya yatırılacak. İhlal kararı çıkması durumunda siteye olan erişim engeli kaldırılacak. Ayrıca, başvuruyu kurula sevk etme seçeneği de bulunuyor

Ne olmuştu? BTK, 2017 yılının nisan ayında Wikipedia olan erişimin engellemesi yönünde bir karar verdi. Buna gerekçe olarak ise, Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması gösterildi. 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine göre alınan karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla onandı.

Kaynak: https://shiftdelete.net/2-yildir-suren-wikipedia-engeli-gorusulecek

Monday Morning Goods No: 221

Bu MMG'de

USB4 standardı kullanılmaya hazır!

Bu yılın başlarında USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından müjdesi verilen USB4 standardının teknik özelliklerinin tamamlandığı duyuruldu. Devasa hızlara ulaşmamızı sağlayacak USB 4.0 bakalım neler sunuyor?

Pornhub, en kirli porno ile sahilleri atıklardan kurtarma peşinde

Pornhub sahillerin temizlenmesine katkı sağlamak amacıyla izlenen her videosu için Ocean Polymers'e bağış yapacağını duyurdu.