Adidas’tan baltayı taşa vuran bir sosyal medya kampanyası

Marka, Twitter'da ırkçı ve saldırgan ifadeleri otomatik paylaşmasıyla gündemde.

Geçtiğimiz günlerde İngiliz futbol kulübü Arsenal’le işbirliği kapsamında hazırlanan reklam filmini planlandığı gibi 1 Temmuz’da yayınlamak yerine YouTube hesabına erken bir tarihte yüklemesi ve dolayısıyla da kendi filmini sızdırmasıyla gündeme gelen adidas, yeni sosyal medya kampanyasıyla bir kez daha baltayı taşa vurdu.

Arsenal’in çiçeği burnunda forma sponsoru adidas, forma tanıtımı için Twitter’da başlattığı #DareToCreate kampanyasında taraftarlara #DareToCreate etiketiyle paylaşım yapmaya davet etmişti. Markanın Birleşik Krallık hesabı, söz konusu etiketle yapılan paylaşımlara karşılık, paylaşımı yapan hesabın adının yazılı olduğu bir Arsenal forması görseli paylaşıyordu.

Ne var ki birçok Twitter kullanıcısı adidas’ın bu hamlesini istismar ederek, markanın ırkçı, aşağılayıcı ve Yahudi düşmanı tweet’ler paylaşmasına neden oldu. adidas Birleşik Krallık hesabı, sırtında GasAllJewss, InnocentHitler gibi kullanıcı adlarının yanı sıra 1989 yılında 96 kişinin hayatını kaybettiği Hillsborough faciasına ve 2007 yılında kaybolan Madeleine McCann adlı çocuğa göndermelerde bulunan ifadelerin yazılı olduğu Arsenal formalarını otomatik paylaştı.

https://twitter.com/ZachAJacobson/status/1145883221994831872?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1145883221994831872&ref_url=https%3A%2F%2Fmediacat.com%2Fadidastan-baltayi-tasa-vuran-bir-sosyal-medya-kampanyasi%2F

Olayın ardından saldırgan tweet’ler silinirken, Twitter da birçok hesabı kapattı. CNN’e konuşan bir adidas yetkilisi, otomatik paylaşım yapan mekanizmanın, küçük bir azınlığın elinden çıkan saldırgan tweet’ler nedeniyle acilen durdurulduğunu ve Twitter’ın da konuyu araştırdığını söyledi.

Öte yandan, Twitter’da niçin ırkçı ya da Yahudi karşıtı kullanıcı adlarının alınabiliyor olduğu sorusu da gündeme geldi.

Kaynak: https://mediacat.com/adidastan-baltayi-tasa-vuran-bir-sosyal-medya-kampanyasi/

Monday Morning Goods No: 212

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Amazon uydu interneti sağlamaya başlıyor

Amazon uydu interneti hizmeti sunmak için ABD’den 3.236 haberleşme uydusunu kullanmak için izin aldı ve SpaceX’e meydan okudu.