Akıllı telefonların yan etkisi: Boynuz

İnsanlar dahil tüm canlılarla ilgili en etkileyici özelliklerden biri uyum sağlama yeteneğinin olması. İnsanlar dahil birçok türde örneğine rastladığımız bu durum son yıllarda telefon kullanımıyla birlikte karşımıza çıkıyor. İnsan iskeleti telefon kullanımına bağlı olarak değişiyor.

Bilim insanları David Shahar ve Mark GL Sayers tarafından yapılan bir çalışma uyum sağlama yeteneğini ortaya çıkarıyor. Çalışmaya göre, insanların kafasında bir boynuz büyümeye başladı. Buradaki boynuzun bizim bildiğimiz boynuz ile aynı anlamı taşımadığını söyleyelim. Kafatasının tabanında büyüyen boynuzlar genellikle 18-30 yaş arasında olan bireylerde görülüyor.

Bilim insanları bu boynuzların sebebinin, insanların telefonlara bakma eğiliminin daha fazla olmasına bağlıyor. Günümüzün önemli bir kısmını telefona bakmak için kafamızı eğerek geçirmemiz çıkan boynuzun en önemli sebeplerinden biri. Bu boynuzun büyümesinin nedeni ise iskeletin duruma uyum sağlama eğiliminde olması.

Bilim insanları yaptıkları açıklamada boynuzların tehlikeli olmadığını söyledi. Ancak tabii ki bu değişimin normal olmadığı düşünülüyor. Ayrıca daha önce de teoride ortaya çıkan bu boynuzların ilk defa fiziksel kanıtlarla ortaya çıktığı da belirtildi.

Kaynak: https://shiftdelete.net/insan-iskeleti-telefon-kullanimina-bagli-olarak-degisiyor

Monday Morning Goods No: 210

Bu MMG'de

YouTuber olmayanı kabul etmeyen üniversite!

Endenozya’daki bir üniversite tarafından öğrenci alımı yapılırken YouTuber olmanın zorunlu hale getirilmesi herkesi şaşırttı. Öğrencilerden istenilenler ise en az 10 bin abone ve 100 bin görüntülenmeye sahip olmak.

Rekabet Kurumu, BKM Express’in hizmetini sonlandırmasına karar verdi

Rekabet Kurumu, ulusal dijital cüzdan olarak lanse edilen BKM Express'in gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden sonra 60 gün içinde hizmetini sonlandırmasına karar verdi.