Amazon’un asistanı Alexa, özel konuşmaları izinsiz kaydedip paylaştı!

Günümüzde sesli asistanlar her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Amazon'un sesli asistanı olan Alexa, nedeni bilinmeyen bir sebeple bir çiftin özel konuşmalarını kaydetti ve başka birine gönderdi.

Birleşik Devletler’in Portland kentinde yaşayan bir çiftin bildirdiğine göre Amazon’un kablosuz hoparlörü olan Echo’nun sanal asistanı Alexa, çiftin özel bir konuşmasını herhangi bir direktif gelmeden kaydetti ve kişi listesindeki birine gönderdi.

Neyse ki çift yalnızca parkeler hakkında konuşuyordu da olay tatsız bir boyuta ulaşmadı. Fakat yine de bir sesli asistanın evdeki kişilerin konuşmalarını komut almadığı halde kaydetmesi ve birine göndermesi oldukça korkunç bir durum.

Çift doğal olarak böyle bir sorunun neden gerçekleştiğini anlamak için Amazon müşteri destek ekibi ile iletişime geçti. İşin asıl kötü yanı da burada başlıyor. Tüm kaydı baştan sona inceleyen Amazon mühendisleri, Alexa’yı neyin tetiklediğini bulamadılar.

Amazon tüm yaşananları doğrulamış olsa da konu ile ilgili henüz herhangi bir açıklama yapabilmiş değiller. Amazon Echo’nun günümüzde 40 milyon evde olduğu tahmin ediliyor. Benzer başka hataların yaşanması, Amazon’un başını ciddi bir şekilde ağrıtabilir.

Kaynak: http://www.webtekno.com/amazon-un-sesli-asistani-alexa-ozel-konusmalari-hicbir-komut-almadan-kaydedip-paylasiyor-h46704.html

Monday Morning Goods No: 154

Bu MMG'de

Elon Musk’ın yanıltıcı haberlere savaş açan yeni platformu: Pravda

Yeni projeleriyle gündemden düşmeyen Elon Musk, gazetecileri oylamaya imkan tanıyan yeni bir platform kuracağını açıkladı. Musk, kuracağı bu platforma “Pravda” ismini vereceğini de belirtti.

Google Duplex’den sonra bir yapay zeka sistemi daha; Microsoft Xiaoice

Google, bu ayın başında en iddiali ses sentezleme özelliklerini taşıyan yapay zeka sistemi Duplex'i tanıtmıştı. Şimdi de Microsoft, Duplex'e oldukça benzeyen ve Xiaoice adını verdiği sistemle karşımıza çıkıyor.