Ampul Titreşimleri ile Uzaktan Dinleme Tekniği Keşfedildi

Araştırmacılar, gerekli ekipmanlar dahilinde yalnızca ampul titreşimlerinden faydalanarak uzaktan dinleme tekniğinin varlığından bahsetti.

Negev Ben-Gurion Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar, bir ampul, bir dizüstü bilgisayar ve 1.000 dolardan daha az maliyetli ekipmanlar içeren akıllı bir gizli dinleme tekniği olduğunu ortaya koydular. “Lamphone” olarak adlandırılan bu yan kanal saldırısı, asılı bir ampulün sese frekans tepkisini analiz etmek için bir elektro-optik sensör kullanıyor.

Lamphone, ses dalgaları ampule çarptığında ortaya çıkan ışıktaki küçük dalgalanmaları ve titreşimleri ölçebiliyor. Elektro-optik sensör, ses sinyallerini optik sinyalden dört aşamada izole edebiliyor.

Ses dalgalarının yakındaki nesneler üzerindeki etkilerini analiz eden benzer saldırıların aksine bu teknik, en kritik şekilde gerçek zamanlı olarak çalışıyor.

Saldırının etkinliğini göstermek için ekip, asılı bir E27 ampulü olan bir ofis binası kullanarak testler yaptı. Bu testte 25 metre uzaklıktaki yürüyüş yoluna bir teleskop yerleştirdi. Daha sonra odada iki şarkı ve Donald Trump’tan bir konuşma alıntısı çalındı ve bunların hiçbiri dışarıdan duyulmuyordu.

Bu teknik, etkileyici bir şekilde müzik tanımlama uygulaması Shazam tarafından tanınacak kadar yüksek kalitede sesleri yakalayıp dönüştürebildi. Konuşma ise Google’ın metinden okuma API’sı tarafından başarıyla kopyalandı.

Araştırmacı Boris Zadov ve Yaron Pirutin ile tekniği geliştiren Ben-Gurion Üniversitesi güvenlik araştırmacısı Ben Nassi, bu tür bir saldırı vektörü için farkındalığı artırmak istediklerini belirtti.

Ayrıca bu tekniğin sınırlamaları var. Sabit soket ampul yerine asılı bir ampul kullanılması, etkili olacak kadar titreşim sağlayamayabiliyor. Ses ve müzik kayıtlarının ortalama insan konuşmalarından daha yüksek ses seviyelerinde çalındığı da eklendi.

Bahsi geçen test 25 metrelik bir mesafede gerçekleştirildi. Daha büyük bir teleskop veya daha yetenekli bir elektro-optik sensör gibi uygun ekipmanlar ise mesafeyi artırılabiliyor.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/06/19/ampul-titresimleri-ile-uzaktan-dinleme-teknigi-kesfedildi/

Monday Morning Goods No: 262

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Dünyanın İlk Kuantum Fazlı Süper Akım Pili Geliştirildi

Bilim insanları, önemli bir çalışmaya imza atarak dünyanın ilk kuantum pilini geliştirdiler. Geliştirilen kuantum fazlı pil, kuantum teknolojisinde devrim yaratma potansiyeli taşıyor.