Banner alanlarını enstrümana çevirerek müzik yapmak

AIAIAI ajansı tarafından hazırlanan tarayıcı eklentisi AbEXP, reklam alanlarını Kenton Slash Demon'ın hazırladığı seslerle etkileşimli müziğe dönüştürüyor.

İnternet sitelerindeki reklam alanları pek çok insanın hem canını sıkıyor hem de dolaşım sırasında dikkatini dağıtıyor. Maruz kalınan bu reklamlardan kurtulmak için kullanıcılar farklı reklam engelleyici uygulamalar veya programlar kullanıyor. Adblockbu eklentiler içerisinde adı en çok duyulan eklenti. Ancak Adblock Plus bile beyaz listeye eklediği reklamları göstereceğini duyurmuştu. Bu karmaşık reklam havuzunun içinde her eklenti farklı bir özellikle ortaya çıkıyor. Durum öyle bir noktaya geliyor ki; reklam engelleme uygulamasını engelleyen siteler için bu engeli kaldıracak farklı eklentiler hazırlanıyor. 2016 yılında yaptığımız haberde Adblock eklentisi kullanan kişilerin siteye girişini engelleyen çevrimiçi platformlar için bu engeli kaldıracak Anti-Adblock Killer isimli farklı bir eklenti hazırlandı. Tüm bu eklentilerin yanına farklı bir yaklaşımla reklamları engelleyen yeni bir uygulama hazırlandı.

AbEXP ile reklam alanları etkileşimli ritim dünyasına dönüşüyor

AbEXP, ağ sayfalarında reklam önleyici bir uygulama olmasının yanı sıra, sayfanın sağında solunda çıkan reklamları görsel ve işitsel bir deneyime dönüştürerek etkileşimli bir müzik dünyası yaratıyor. AIAIAI ajansı tarafından hazırlanan eklenti ile internet sitelerindeki tüm reklam alanları etkileşimli müzik alanı oluyor.

Case videosunda verilen bilgiye göre, 2017 yılında 615 milyon cihaz reklam engelleyici uygulamalar kullanırken, dünya çapındaki internet kullanıcıların yüzde 11’inin internetteki reklamları engellediği bildiriliyor. Aynı zamanda her sene artış gösteren bu istatistik AIAIAI için ilham kaynağı olmuş. Deneysel ve keşif amaçlı reklam engelleyici AbEXP, Chrome uzantısı olarak kullanılabiliyor. Çevrimiçi reklamların bulunduğu alanlar Kopenhag’lı ikili Kenton Slash Demon tarafından hazırlanmış müziğe dönüşüyor. Fütürist ritimlerin bulunduğu AbEXP fikrinin geliştiricisi yaratıcı kodlayıcı Andreas Refsgaard.

Birbiri ile etkileşime girebilen ritimler

Müziği oluşturmak ve müziğe yön vermek için çevrimiçi reklamların bulunduğu alanlar kullanılıyor. Reklamların kaldırıldığı alanlar gri tonlamalı vektörel bir düzleme dönüşüyor. Sesi ve ritmi kontrol etmek için grafiklerle oynayabilir Kenton Slash Demon’ın hazırladığı ritimler değiştirilebilir. Birbiri ile etkileşime girebilen reklam alanlarındaki müzikler modüler bir ses ve ritim sistemi ortaya çıkarıyor. Projenin yaratıcı yönetmeni Peter Micheal Willer yaptığı basın açıklamasında, AbEXP’i eğlenceli ve keşif dolu bir eklenti olarak açıklıyor. Reklam görmek istemeyen insanlar için farklı bir deneyim sunmayı amaçladıklarını söyleyen Willer, yaratıcı ve eğlenceli bir eklenti ile durumu değiştirdiklerini ifade ediyor.

Eklenti sayesinde kullanıcılar reklamlardan kurtulurken artık bir klasiğe dönüşmüş boş reklam alanları ise farklı alternatiflerin keşfedebileceği bir ortama dönüşüyor.

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/banner-alanlarini-enstrumana-cevirerek-muzik-yapmak/

Monday Morning Goods No: 202

Bu MMG'de

Tesla 2020’de robot-taksi ağını kullanıma sunmayı planlıyor

Elon Musk, Autonomy Day kapsamında yaptığı konuşmasında, otonom araçlarla araç paylaşımı vizyonunun ilk adımı olarak robot-taksi ağını 2020 yılı içerisinde kullanıma sunmayı hedeflediğini belirtti.

Vine başka bir isimle rekabete geri dönüyor!

Tekrarlayan kısa videoların paylaşıldığı sosyal platform Vine, yeni adıyla geri dönüyor! 6 saniyelik videoların paylaşıldığı uygulamanın geliştiricileri, Vine'ın yerini alacak uygulama; Byte’ı kapalı beta kayıtlarına açtı.