Barcelona’da görme engellilere bilgi verecek renkli çıkartma sistemi

Görme engelli insanların engellerini kaldırmayı amaçlayan renkli çıkartmalar metro istasyonlarına ve otobüs duraklarına yerleştirildi.

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde ilginç, piksel piksel çıkartmalar, Barcelona’nın toplu taşıma alanlarında belirmeye başladı. Şehrin otobüs, tren, tramvay ve benzer taşıma hizmeti veren alanlarında, siyah bir alan üzerinde 5×5 bir şekilde yapılmış QR kod benzeri çıkartmalar yer alıyor.

Transports Metropolitans de Barcelona’nın programı olan bu projede, toplu taşıma hizmetlerini kullanırken zorluk çekebilecek olan görme engelli kişilerin hayatları kolaylaştırılmaya çalışılmış.

Toplu taşıma duraklarında ya da metro asansörlerinin yakınlarında bulunan bu çıkartmaları akıllı telefonları aracılığıyla okuyan görme engelli kişiler, ihtiyaçları olan bilgilere bu çıkartmalar aracılığıyla ulaşabiliyor.

Doğal olarak aklınızda “Görme engelliler bu kodu nasıl bulup nasıl telefonlarına okutacak?” şeklinde bir soru oluşmuş olabilir. Bunu düşünen yapımcı firma Mobile Vision Research Lab ve NaviLens, odak gerektirmeyen ve hareket halindeyken dahi 160 derecelik bir açıyı destekleyen bir okuma sistemi geliştirdi. Barcelona’da yaşayan ve görme engelli olan Juan Nuñez, metrelerce öteden telefonu aracılığıyla çıkartmaları okumanın sihir gibi bir şey olduğunu belirtti ve bu zamana kadar durakların yerini ezberlemekten başka bir alternatifi olmadığını da söyledi.

Yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi alan Barcelona için tabii ki de farklı dil destekleri geliştirildi. Telefonun varsayılan dilini temel alan uygulama, gerekli bilgileri istenen dilde de verebiliyor. Şu an için sistem 159 metro istasyonunda ve 2.400 otobüs durağında kullanılıyor. Yapımcı firma NaviLens, bu teknolojiyi yakın zamanda Avrupa’ya da taşımak istediğini de belirtti.

Kaynak: https://www.webtekno.com/barcelona-da-gorme-engelli-insanlara-bilgi-verecek-renkli-cikartma-sistemine-gecildi-h70006.html

Monday Morning Goods No: 208

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Dünyanın ilk sanatçı robotu: Ai-Da

İngiltere’de Oxford Üniversitesi, dünyanın ilk insansı sanatçı robotu Ai-Da’yı üretti. Robotun yapay zekâsı ve algoritmalarını yapan Oxford Üniversitesi, matematikçi Ad Lovelace’ten ilham alarak robota Ai-Da ismini verdi.