booking.com davasından karar çıktı!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), ülkemizdeki faaliyetleri durdurulan booking.com isimli rezervasyon servisine haksız rekabet nedeniyle bir dava açmıştı. Açılan booking.com davası sonrasında mahkemenin verdiği karar belli oldu.

Hollanda merkezli online otel rezervasyon servisi booking.com ülkemizde uzun bir süredir faaliyet gösteremiyor. Yalnızca ülkemizde yurt dışı için yapılan rezervasyonların kabul edildiği sitede, malesef Türkiye’den herhangi bir otele rezervasyon yapmak mümkün değil. Geçen yılın mart ayında ülkemizde operasyonlarını durduran şirkete bu engelin getirilmesinin sebebi ise haksız rekabet yaptığı iddiası. TÜRSAB tarafından açılan davanın ardından servisin haksız rekabet yapıp yapmadığı araştırıldı. Nihayet davanın sonuna gelindi.

TÜRSAB’ın açtığı ‘Haksız rekabetin tespiti’ davasının sonucunda mahkeme davayı kabul etti ve servisin haksız rekabet oluşturduğuna karar verildi.

Booking’in ülkemizde yeniden operasyonlarına başlayabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bunlardan biri 500 bin TL teminat ödemesi. Bir diğer ise ‘En iyi fiyat’ ibaresini sitesinden kaldırması. Son olarak booking.com‘un sözleşmelerdeki aykırılıkları da birer birer gidermesi gerekiyor. Şirket, tüm bunları yerine getirdikten sonra faaliyetlerine yeniden başlayabilecek.

Çıkan kararın ardından Booking cephesinden ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bundan sonra sürecin nasıl ilerleyeceğini zaman içinde göreceğiz.

 
 
 
 
 
 

Kaynak: https://shiftdelete.net/booking-com-davasindan-karar-cikti

Monday Morning Goods No: 227

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Beyin kontrollü dış iskelet, felçli bir insanın yürümesini sağladı

Grenoble Üniversitesi araştırmacıları, 28 yaşındaki felçli bir hastanın dış iskelet yardımıyla yürümesini sağladı.