booking.com davasından karar çıktı!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), ülkemizdeki faaliyetleri durdurulan booking.com isimli rezervasyon servisine haksız rekabet nedeniyle bir dava açmıştı. Açılan booking.com davası sonrasında mahkemenin verdiği karar belli oldu.

Hollanda merkezli online otel rezervasyon servisi booking.com ülkemizde uzun bir süredir faaliyet gösteremiyor. Yalnızca ülkemizde yurt dışı için yapılan rezervasyonların kabul edildiği sitede, malesef Türkiye’den herhangi bir otele rezervasyon yapmak mümkün değil. Geçen yılın mart ayında ülkemizde operasyonlarını durduran şirkete bu engelin getirilmesinin sebebi ise haksız rekabet yaptığı iddiası. TÜRSAB tarafından açılan davanın ardından servisin haksız rekabet yapıp yapmadığı araştırıldı. Nihayet davanın sonuna gelindi.

TÜRSAB’ın açtığı ‘Haksız rekabetin tespiti’ davasının sonucunda mahkeme davayı kabul etti ve servisin haksız rekabet oluşturduğuna karar verildi.

Booking’in ülkemizde yeniden operasyonlarına başlayabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bunlardan biri 500 bin TL teminat ödemesi. Bir diğer ise ‘En iyi fiyat’ ibaresini sitesinden kaldırması. Son olarak booking.com‘un sözleşmelerdeki aykırılıkları da birer birer gidermesi gerekiyor. Şirket, tüm bunları yerine getirdikten sonra faaliyetlerine yeniden başlayabilecek.

Çıkan kararın ardından Booking cephesinden ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bundan sonra sürecin nasıl ilerleyeceğini zaman içinde göreceğiz.

 
 
 
 
 
 

Kaynak: https://shiftdelete.net/booking-com-davasindan-karar-cikti

Monday Morning Goods No: 227

Bu MMG'de

TikTok’a yeni rakip: Yandex Sloy

Rus teknoloji devi Yandex, yeni uygulaması Sloy ile TikTok’a rakip oldu. Peki Sloy neler sunuyor?

SpaceX’in Starlink projesi için şaşırtıcı talep!

Tesla CEO’su Elon Musk’ın tüm dünya genelinde yüksek hızlı internet bağlantısı sunmayı hedeflediği SpaceX Starlink projesi, şirketin başlangıçta planladığından neredeyse dört kat daha büyük olabilir.