Booking.com kapalı kalmaya devam edecek

2017’den bu yana kapalı olan Booking.com’un temyiz başvurusu reddedildi. Buna göre Booking.com bir süre daha Türkiye'de kapalı kalacak.

Bilindiği gibi Booking.com, 29 Mart 2017 tarihinden bu yana Türkiye’de faaliyet gösteremiyor. Gerekçesi ise Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından birlik üyesi seyahat acentelerine karşı yürütülen haksız rekabet idi. TÜRSAB bu gerekçeye dayanarak mahkemeye başvurmuş ve Booking.com’un ülkemizdeki faaliyetlerinin durdurulmasını talep etmiş ve platform kapatılmıştı. Haksız rekabet ise Booking.com’un ülkemizdeki otellere kendi platformu üzerinden rezervasyon yaparak komisyon alması şeklinde açıklanıyor.  Buna karşılık Türk kullanıcılar yurtdışı oteller için platformu kullanarak rezervasyon yapmaya devam ediyor. Booking.com ise kapatılma kararını temyiz etmişti.

Mahkemenin kararı belli oldu

TÜRSAB ve Booking.com arasındaki dava sürecinde yeni bir aşamaya gelindi. Buna göre, İstanbul 5.Asliye Ticaret Mahkemesi Booking.com’un temyiz başvurusunu reddetti. TÜRSAB’in sitesinde dün konuya ilişkin bir açıklama yayımlandı. Bu açıklamayı paylaşıyoruz: “… Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetlerinin durdurulmasına…” karar verilmişti. İş bu kararın kaldırılması için davalılarca tekrar istinaf yoluna başvurulmuş olup, T.C. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Hukuk Dairesi’nin 2018/1504 dosya no.lu, 2018/1125 karar no.lu ilamında, davalı itirazlarının tekrar reddine karar verilmiştir.”

Booking.com’dan konuya dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: https://digitalage.com.tr/booking-com-kapali-kalmaya-devam-edecek/

Monday Morning Goods No: 177

Bu MMG'de

İstanbulkart’ta ”yetersiz bakiye” anonsuna son!

İstanbul’da milyonlarca insanın kullandığı İstanbulkart’a artık akıllı telefonlardan yükleme yapılabilecek. Mobil cüzdan uygulaması sayesinde kart taşıma derdi ortadan kalkacak, telefonla temassız ödeme yapabilecek.

SpaceX’in Tesla aracı Mars’a ulaştı!

Elon Musk'ın geçtiğimiz Şubat ayında tüm dünyada konuşulan bir olaya daha imza atarak yolladığı Tesla aracı Mars'a ulaştı.