Çalışanlar uzun süre tuvalette vakit geçirmesin diye eğimli klozet tasarlandı

Merkezi İngiltere’de bulunan “StandardToile” şirketinin normal klozetlere göre 13 derecelik öne doğru bir eğime sahip olan tuvalet tasarımı, çalışanların tuvalette fazla vakit geçirmemesi için geliştirildi.

Merkezi İngiltere’de bulunan “StandardToile” şirketinin normal klozetlere göre 13 derecelik öne doğru bir eğime sahip olan tuvalet tasarımı, çalışanların tuvalette fazla vakit geçirmemesi için geliştirildi. Uzun süre oturmayı imkansız hale getiren tasarım eleştirileri de beraberinde getirdi.

Ofislerde ve kamusal alanlarda kullanılmak için geliştirilen bu tasarım Mahabir Gill tarafından geliştirildi. Bilinen klozetlerin aksine 13 derecelik bir eğime sahip olan bu tuvalet bacaklarda gerilime neden olarak üzerinde fazla zaman geçirmeyi imkansız hale getiriyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, şirket, fiyatları 150 ile 500 pound (yaklaşık 1.160 TL ile 3.870 TL) arasında değişen bu tuvaletler için yerel konseylerden ve yol üstündeki benzin istasyonlarından hatırı sayılır miktarda talep aldıklarını belirtti. Şirket, çalışanların tuvalette geçirdikleri zamanın verimliliği azalttığını düşünen ofis yöneticilerini de hedeflediklerini kaydetti.

Mahabir Gill, “Sadece İngiltere’de çalışanların mola sürelerini uzatması sektöre 4 milyon sterline mal oluyor” dedi. Gill, eğik tuvaletin duruşu düzeltmek, bacak kaslarını çalıştırarak iskelet-kas bozukluklarını hafifletmek, geleneksel tuvaletlerin yol açtığı hemoroit gibi soruları azaltmak şeklinde sağlığa faydalı yanları olduğunu da savundu.13 derecelik eğikliğin zor ancak zararsız olduğunu belirten Gill, “Bundan daha fazlası sorunlara yol açabilir. 13 derece çok da zahmetli değil ama eninde sonunda kalkmak isteyeceksiniz” diye konuştu.

Güvenli ve ulaşılabilir tuvalet kullanımına dair bir proje olarak başlatılan “Around the Toilet” inisiyatifinden Charlotte Jones, “Tuvalette geçirilen zamanı bir tehdit olarak görmek meseleye tamamen yanlış taraftan bakmak anlamına geliyor. Mesaideyken tuvaletin sığınılacak bir yer gibi görünmesi; ağır iş yüküne, yetersiz ofis alanlarına ve yönetime dair daha fazla şeyi anlatıyor” dedi.

Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/calisanlar-uzun-sure-tuvalette-vakit-gecirmesin-diye-egilimli-klozet-tasarlandi/

Monday Morning Goods No: 236

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN SİTESİ

2019 yılında Google’da en çok hangi kelimeler arandı?

İnternetin en sık kullanılan arama motoru Google, 2019 yılında en çok aranan kelimeleri açıkladı.