Fiziksel nesneleri dijitale taşıyan teknoloji: Project Zanzibar

Microsoft, Project Zanzibar adını verdiği en son araştırma çalışmasını duyurdu. Akıllı bir mat olan Project Zanzibar; dokunmayı, hareketleri ve nesneleri algılayarak dijital ve fiziksel dünyaları bir araya getirmeyi mümkün kılıyor.

Microsoft, uzun bir süredir dijital ve fiziksel dünyamızı harmanlamanın yollarını arıyordu. Görünen o ki Microsoft, Project Zanzibar ile bu hayali gerçekleştirmemize olanak sağlayacak.

Yazılım devi Microsoft, uzun zamandır dijital dünyamızı, fiziksel dünyamızla harmanlayacak bir proje üzerinde çalışıyordu. Microsoft’un araştırma kolu bu hayali gerçekleştirmek için geliştirdiği “akıllı mat”a Project Zanzibar adını verdi. Sözü fazla uzatmadan bu heyecan verici projenin detaylarına geçelim.

Project Zanzibar öğrenciler hedef alınarak geliştirildi

Temel olarak Project Zanzibar’ı bir bilgisayar veya tablet ile nesne ve dokunuşları dijital ortamaaktaran bir arabirim olarak tanımlayabiliriz. Bu akıllı mat sayesinde farklı nesne veya oyuncakları bir araya getirip dijital dünyaya aktararak çeşitli senaryolar yaratabiliyorsunuz. Microsoft, Project Zanzibar’ı çocukların oyuncaklarını hayata geçirebilecekleri bir yöntem olarak öngörüyor.

Çocuklar akıllı mat üzerindeki oyuncakları hareket ettirerek dijital ortamda kısa filmler çekebilecekleri gibi, Lego veya Minecraft tarzında kendi oyunlarını yaratma şansına da sahip olabilecekler. Türkçede “Yakın Alan İletişimi” olarak adlandırılan NFC teknolojisi kullanılarak geliştirilen bu akıllı mat, nesnelerin pozisyonunu, konumunu ve yönünü algılayabilme özelliğine sahip. Microsoft’un daha çok öğrencileri hedef alarak geliştirdiği akıllı mat Project Zanzibar’ın birçok farklı alanda da kullanılacağını kestirmek hiç de zor değil.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Microsoftun-akilli-mati-Project-Zanzibar-gercek-dunya-ile-sanali-birlestiriyor.htm

Monday Morning Goods No: 148

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Bir çocuk için istenebilecek tek şey

Yapı Kredi, son filminde çocukların evlendirilmeye değil; eğitime ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak güçlü bir mesaj veriyor.