Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

42.2 terabit inernet hızına ulaşan Avustralyalı bilim insanları, dünya internet hızı rekorunu kırdı.

Dünya internet hızı rekoru, Avustralyalı bilim insanlarının geliştirmiş olduğu özel optik çip vasıtasıyla kırıldı. Bu çip sayesinde tam olarak 42.2 terabit hıza ulaşan bilim insanları, aynı zamanda söz konusu bu cihaza yakın gelecekte tüm kullanıcılarında erişim sağlayabileceğini müjdeledi.

80 kızılötesi lazerin göreceği işi tek başına gören bu cihazın kapasitesini de gözler önüne seren bilim insanları, bu cihazın 1.8 milyon kişinin yaşadığı Melbourne kentindeki herkese aynı anda yüksek hızlı internet sağlayabileceğini de açıkladı.

Avusturyalı bilim insanları 42.2 terabit hızın şimdilik yalnızca laboratuvar ortamında elde edebildiklerini belirtmiş olsalar da, bu hızın yakın gelecekte bir standart haline geleceğine de inanıyorlar.

Bunun yanı sıra yeni geliştirilen cihazın mevcut altyapıyla kullanılabileceğini de açıklayan Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, yayınlamış olduğu makalede bu teknolojinin ticari aşamaya taşınması için de firmaların birbiriyle yarış içerisinde olduğunun da altını özellikle çizdi.

dünya internet hızı rekoru

Ayrıca önümüzdeki birkaç yıl içerisinde geliştirmiş oldukları cihazın benzer versiyonlarının laboratuvar ortamlarında üretilebileceğine de dikkat çeken Dr. Corcoran, aynı zamanda beş yıl içerisinde de bu teknolojinin ticari olarak kullanıma başlanabileceğini de belirtti.

Bunun haricinde internete olan ihtiyacımızın her geçen gün arttığına da dikkat çeken Corcoran, eğer böyle giderse önümüzdeki birkaç yıl içerisinde küresel internet altyapısının çökebileceğini de ifade etti.

Bahsi geçen bu teknolojinin yakın gelecekteki rolü de bilim insanları tarafından açıklandı. Avusturalyalı bilim insanlarına göre geliştirilen bu teknolojinin, yakın gelecekte kendi kendine gidebilen sürücüsüz otomobiller başta olmak üzere uzaktan ameliyat gibi birçok önemli alanda başrol oynayacağı da tahmin ediliyor.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/05/23/dunya-internet-hizi-rekoru-kirildi/

Monday Morning Goods No: 258

Bu MMG'de

GM, Elektrikli Araçları İçin 1,6 Milyon Kilometre Kullanım Ömrü Olan Bataryalar Geliştiriyor

Cadillac, Chevrolet, Hummer gibi markaların arkasındaki isim olan General Motors, elektrikli araçlarında kullanmak üzere 1,6 milyon kilometre ömrü olan bataryalar geliştiriyor.

Adobe, Bazı Uygulamalarında Reklam Göstermeyi Planlıyor

Adobe, 'Birlikte Aç' ve 'Paylaş' seçenekleri aracılığıyla kullanıcılara reklam servis etmenin bir yolunu test etmeye başladı. Adobe Photoshop Express ve Adobe Scan, bu testin başladığı uygulamalar oldu. Bu uygulamalarda belirli türde dosyaları açmaya çalıştığınızda karşınıza reklam çıkacak.