Dünyanın en klostrofobik sineması: Aniara

Göteborg Film Festivali'nde gösterilecek olan Aniara filmi için yaratılan proje, katılımcılara bir tabut içinde film izleyerek hem klostrofobiyi hem de uzayda yalnız olma hissini deneyimleme fırsatı veriyor.

Yedinci sanat olarak anılan sinema izleyiciye belirli bir süre içerisinde, tek seferde belirli bir hikayeyi anlatıyor. Ve sinema izleyicisinde  filmden sonra da üzerine konuşulacak, tekrar tekrar hatırlanacak anılar bırakabilecek bir deneyim yaşatabiliyor. Nobel ödüllü yazar Harry Martinson‘ın Aniara isimli kitabından uyarlanan film için yaratılan reklam kampanyası da filmin kendisine olduğu kadar verdiği hisse de odaklanarak filmi tanıtıyor.

İzleyicilerine farklı bir deneyim yaşatmak isteyen film yalnızlık hissini pekiştirecek bir kampanya kurguluyor. Kendini dünyanın en klostrofobik sineması olarak nitelendiren aktivasyon, sinema salonunu tabut benzeri bir dikdörtgen prizma içine taşıyor. Reklam ajansı Stendahls imzasıyla yaratılan aktivasyon, izleyicilere dış dünyadan izole bir deneyim sunuyor.

İzole ve daha gerçekçi bir film deneyimi

7 Eylül’de Toronto Film Festivali’nde galasını yapan Aniara, dünya nüfusunun Mars’a taşınması için kullanılan birçok uzay gemisinden birinin hikayesi. Sonrasında Aniara isimli uzay gemisi, bir asteroit ile çarpışarak yolunu kaybediyor ve bütün hikaye bu noktadan sonra başlıyor. İzleyicilerin yalnızca filmi izlemek yerine, daha gerçekçi bir ortamda deneyimlemeleri amacıyla Stendahls tarafından yaratılan aktivasyon, 27 Ocak – 3 Şubat 2018 tarihleri arasında sınırlı bir süre içerisinde gerçekleştirilecek. İsveç’in Göteborg kentinde gerçekleşecek Göteborg Film Festivali kapsamında katılımcılar, tabut şeklinde bir kapsülün içerisine girerek filmi izleyecek. Aniara’yı karakterize eden ve uzayda yalnız olma hissini deneyimle fırsatı yaratan bu projenin biletlerinin ise sınırlı sayıda olduğu duyuruldu.

Aniara filminin fragmanını izlemek isteyenler için:

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/dunyanin-en-klostrofobik-sinemasi-aniara/

Monday Morning Goods No: 187

Bu MMG'de

IMDb’den yeni bir yayın platformu

Amazon, film ve dizi veri tabanı IMDb'nin ücretsiz ve reklam destekli Freedive'ın yayın hayatına başladığını duyurdu.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ