Elektronik Atıklar Saate Dönüşüyor

Vollebak elektronik atıklardan yaptığı Garbage Watch ile sektörün karanlık yüzünü ortaya koyuyor ve sürdürülebilir bir çözüm öneriyor.

Teknolojiyi, bilimi ve tasarımı birleştiren işleriyle tanınan Vollebak, son olarak üzerine ışıkla çizim yapılabilen Solar Charged Jacket ile radarımıza takılmıştı. Daha öncesinde ise ​renk teorisini ve psikolojiyi harmanlayarak giyen kişiyi sakinleştiren kapüşonlu giysi Baker Miller Pink Hoodie ile dikkat çekmişti. Hem tasarımcı hem de birer atlet olan ikiz kardeşler Nick ve Steve Tidball tarafından kurulan Vollebak bu defa da atıkları kol saatine dönüştürdükleri Garbage Watch ile gündemde.

Vollebak: “Dünyadaki altının %7’si e-atıkta”

Vollebak, son yıllarda ürettikleri giysi ve aksesuarların ömrünü tamamladıktan sonra ne olacağı konusuna daha fazla duyarlı olmaya başladı. Tedarik zincirinin görünmeyen tehlikeli yanını görünür yapmak için tasarladıkları prototip saat Garbage Watch da bu duyarlılığın sonuçlarından biri.

Vollebak’ın internet sitesinde yer verdiği bilgilere göre her yıl açığa çıkan 50 milyon ton elektronik atık; gümüş, platin, kobalt ve çinko gibi dünyanın birçok değerli metalini içermesine rağmen çöp muamelesi görüyor. Dünyadaki altının yüzde yedisi e-atıkta bulunuyor. Vollebak, benzersiz saatler yaratmak için akıllı telefonlardaki mikroçipler, TV setlerindeki kablolar ve bilgisayarlardaki anakartlar gibi bu sözde hurda malzemeyi kullanıyor.

Vollebak Garbage Watch’u, Wallpaper * Re-Made projesinin bir parçası olarak tasarladı ve bu yıl boyunca prototipi geliştirerek 2021’de piyasaya sürmeyi planlıyor. Gelişmeleri Vollebak’ın Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

    

Görsel: Vollebak

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/garbage-watch-elektronik-atiklar-saate-donusuyor/

Monday Morning Goods No: 269

Bu MMG'de

Evden çalışmayı Temmuz 2021’e uzatan Facebook, çalışanlarına ihtiyaçları için 1000’er dolar ek ödeme yapacak

Facebook, 2020'nin sonuna kadar olan uzaktan çalışma iznini 2021'in temmuz ayına uzattığını açıkladı. Şirket ayrıca çalışanlarına masa ve sandalye gibi ek ihtiyaçları için 1000'er dolar vereceğini söyledi.

macOS Big Sur Public Beta Çıktı

Apple tarafından macOS Big Sur Public Beta yayınlandı.