Elon Musk’ın yanıltıcı haberlere savaş açan yeni platformu: Pravda

Yeni projeleriyle gündemden düşmeyen Elon Musk, gazetecileri oylamaya imkan tanıyan yeni bir platform kuracağını açıkladı. Musk, kuracağı bu platforma “Pravda” ismini vereceğini de belirtti.

Geçtiğimiz günlerde, ulaşım çözümü olan Hyperloop‘un detaylarını paylaşan Elon Musk’ın yeni fikri en basit tabirle “Gazeteciler için Yelp” olarak adlandırılıyor. Yelp’in ne olduğunu bilmeyenler için de bir hatırlatma yapalım. Yelp, restoranların, doktorların, barların, güzellik salonlarının ve daha birçok şeyin oylandığı halka açık bir platform. Elon Musk da bu oylamayı gazeteciler, editörler, köşe yazarları için de aktif hale getirmeyi hedefliyor.

Her bir gazetecinin, editörün ve yayınevinin zaman içinde güvenilirlik puanını takip edebilecek ve bir makalenin asıl gerçekliğini değerlendirebileceği bir site oluşturmaya çalıştığını Twitter’dan paylaşan Musk, bir takipçisinin “Gazeteciler için Yelp” tepkisine de “Tam olarak öyle.” diyerek karşılık verdi.

 

Özüne baktığımızda kurulacak platform gerçekten işe yarar olsa da bir tür problem yaratacağını da söyleyebiliriz. Çünkü bu tarz oylamalarda gerçeği hedefleyen kitlenin yanında bu işi hiç umursamadan yapanlar da çıkabiliyor. Kişiler tamamen çıkar için kendilerini olumlu olarak oylatabilir ya da bir kişi herhangi bir çıkar elde edemediği için direkt olarak eksi oy verebilir.

Dünyada linç kültürü giderek artmaya başlamışken Elon Musk’ın platformu gerçekleri ne kadar yansıtacak, bilemiyoruz. Fikir bazında baktığımızda harika olsa da bir noktadan sonra işlerin sarpa saracağını söylemek de yanlış olmaz.

Kaynak: https://webrazzi.com/2018/05/24/elon-musk-pravda/

Monday Morning Goods No: 154

Bu MMG'de

Brezilya’da yüz tanıma ile tepki ölçen reklam panoları

Brezilya'da metro girişine yerleştirilen yüz tanıma özelliğine sahip ekranlar, kişisel verilerin gizliliği ve emniyeti bakımından endişe yaratıyor.

Amazon’un asistanı Alexa, özel konuşmaları izinsiz kaydedip paylaştı!

Günümüzde sesli asistanlar her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Amazon'un sesli asistanı olan Alexa, nedeni bilinmeyen bir sebeple bir çiftin özel konuşmalarını kaydetti ve başka birine gönderdi.