Facebook, TikTok’a rakip olacak yeni bir uygulama geliştiriyor!

Facebook, her ne kadar 'ne gerek vardı' desek de TikTok uygulaması ile doğrudan rekabet edecek yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Genç kitleyi geri kazanmanın yollarını arayan FacebookTiktok’a rakip olacak Lasso uygulaması üzerinde çalışıyor. Peki, yeni uygulama nasıl olacak?

Sosyal medya devi Facebook, bir süredir genç kullanıcı kitlesini diğer sosyal medya platformlarına kaptırmakta. Genç kitlenin ilgi ve alakasını tekrar kazanmak isteyen Facebook, yeni Lasso uygulamasını geliştirdiği ortaya çıktı.

Lasso uygulaması TikTok’a en büyük rakip olacak

Mevcut Facebook çalışanlarından alınan bilgilere göre Lasso uygulaması, kullanıcıların popüler şarkıları söyleyerek veya dans ederek video çekebilmelerine olanak sağlayacak. Ayrıca Lasso uygulaması, son zamanların en çok kullanılan uygulamalarından biri olan TikTok’un da en büyük rakibi olacak. Böylece FacebookTikTok’un en çok kullanan kesim olan genç yaştaki kullanıcıların ilgisini tekrar kendi üzerine çekebilecek.

Haberin kaynağına göre Lasso uygulaması, Çin teknoloji devi ByteDance’ın sahibi olduğu TikTok’tan pek farklı olmayacak. Uygulama, Facebook’un baş ürün tasarımcısı Brady Voss’ın ekibi tarafından tasarlanacak. Aynı ekip Facebook videoları ve Watch uygulaması üzerinde de çalışmıştı.

Artık Lasso uygulaması üzerinde çalışacak olan Voss, daha önce Facebook’un TV uygulaması ve yakın zamanda kaldırılan Hello üzerinde de çalışmıştı.

Lisans çalışmaları çoktan başladı

Facebook, 2016 yılından beri genç kullanıcıların ilgisini kazanacak ve Musically’erakip olacak bir uygulama arayışındaydı. Görüşünü Lasso uygulaması ile bu arayışını snunda kapatmak istiyor. Bu yılın başlarında lisans çalışmalarına başlayan Facebook, yeni projesinin altyapısını hazırlamaya bir süre önceden başladı.

Facebook yeni arayışlar içinde

Facebook’un Lasso’yu ilk planladığı süreden bu yana ise TikTok kullanıcı kitlesini oldukça genişletti. Sadece 3 ay önce ABD’de 32. iPhone uygulaması olan TikTok, 5. sıraya kadar yükseldi.2016’nın kış döneminden itibaren kullanım oranı %60’tan %36’a inen Facebook’a Instagram ve WhatsApp dışında kullanıcı kazanmak için farklı bir yol gerekiyordu. Yine de Lasso uygulaması ile bile ABD’de genç kitlenin %5’ini elinde tutabilen Facebook’un işi kolay görünmüyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/facebooktan-tiktokun-yerini-alacak-lasso-uygulamasi

Monday Morning Goods No: 176

Bu MMG'de

Yaşam ile ölüm arasındaki mesafe

Parents of Road Victims'ten trafikte mesajlaşmanın yıkıcı sonuçlarına dair bir farkındalık kampanyası.

Türksat, Ultra HD 8K test yayınlarına başladı!

Türksat 4B haberleşme uydusu üzerinden Ultra HD 8K test yayınları yapılmaya başlandı.