Facebook, yanlışlıkla Endonezya depremini kutladı

Facebook, Endonezya’da gerçekleşen deprem hakkındaki konuşmalarda, ortaya çıkan kutlama çıkartmaları için özür dilemek zorunda kaldı.

Facebook’ta bir süredir yer alan metin çıkartmaları, sözcük anlamına göre ortaya çıkarak yazışmalara canlılık katıyor. Bu özellik her ne kadar farklı ve güzel gözükse de, bazı durumlarda yanlış anlaşılmalara neden olabiliyor.

Endonezya’da gerçekleşen 6.9 şiddetindeki deprem sonrasında, insanlar sosyal medya ile iletişim kurup, birbirilerine yardım ediyor ve destek oluyorlar. Facebook’ta deprem hakkında yapılan konuşmalarda da “selamat” yani Endonezce “hayatta kalmak” anlamına gelen ifade sıklıkla kullanıldı. Facebook, kelimeyi vurguladı ve üzerine gelindiğinde balon ve konfeti çıkartmalarını gösterdi. Çünkü “selamat” aynı zamanda Endonezya dilinde “tebrikler” anlamına geliyor.


Facebook, bu durum için özür diledi ve çıkartmaların otomatik olarak belirdiğini söyledi. Bölgede çıkartma özelliği durduruldu.

Bu, Facebook’un bir doğal afet karşısında ilk hatası değil. Daha önce de Maria kasırgasında yapılan sanal gerçeklik ziyareti oldukça tepki çekmişti.

Monday Morning Goods No: 166

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

https://nucleardissent.com/intro

Hologram bir sevgili satın almak ister miydiniz?

İnsanoğlu yalnızlıktan mı teknolojiye sarılıyor yoksa teknolojiye sarıldığı için mi yalnızlaşıyor bilinmez. Bir Japon firması, holografik olarak eşiniz olabilecek garip bir ürün geliştirdi.