Facebook, yanlışlıkla Endonezya depremini kutladı

Facebook, Endonezya’da gerçekleşen deprem hakkındaki konuşmalarda, ortaya çıkan kutlama çıkartmaları için özür dilemek zorunda kaldı.

Facebook’ta bir süredir yer alan metin çıkartmaları, sözcük anlamına göre ortaya çıkarak yazışmalara canlılık katıyor. Bu özellik her ne kadar farklı ve güzel gözükse de, bazı durumlarda yanlış anlaşılmalara neden olabiliyor.

Endonezya’da gerçekleşen 6.9 şiddetindeki deprem sonrasında, insanlar sosyal medya ile iletişim kurup, birbirilerine yardım ediyor ve destek oluyorlar. Facebook’ta deprem hakkında yapılan konuşmalarda da “selamat” yani Endonezce “hayatta kalmak” anlamına gelen ifade sıklıkla kullanıldı. Facebook, kelimeyi vurguladı ve üzerine gelindiğinde balon ve konfeti çıkartmalarını gösterdi. Çünkü “selamat” aynı zamanda Endonezya dilinde “tebrikler” anlamına geliyor.


Facebook, bu durum için özür diledi ve çıkartmaların otomatik olarak belirdiğini söyledi. Bölgede çıkartma özelliği durduruldu.

Bu, Facebook’un bir doğal afet karşısında ilk hatası değil. Daha önce de Maria kasırgasında yapılan sanal gerçeklik ziyareti oldukça tepki çekmişti.

Monday Morning Goods No: 166

Bu MMG'de

Koff imzalı kısa film: Müzeyyen Senar’ın Hayatına Yolculuk

Koff Animation, Müzeyyen Senar'ın hayat hikayesini ele alan kısa filmi Müzeyyen'i yayınladı.

Ayna ayna söyle bana formumu nasıl korumalıyım?

Naked Labs, vücudu 360 derece tarayan akıllı ayna ile vücudunuzdaki değişimleri takip ediyor ve formda kalmanıza yardımcı olacak ölçümleri yapıyor.