Facebook’ta yapay zekâ destekli 3D fotoğraf dönemi başladı

Artık iPhone modelleriniz ile çektiğiniz portre fotoğraflarınız Facebook üzerinde 3 boyutlu hale geliyor. Facebook sayfa akışı içerisinde ekranı eğerek 3 boyut efektlerini görmek mümkün.

Facebook’un geçtiğimiz F8 konferansında duyurusunu yaptığı 3D fotoğraf özelliği hayata geçti. Yapay zekâ kullanılarak derinlik katmanları katılan 3D fotoğraflar etkileyici görüntüler ortaya çıkarıyor.

3D fotoğraflar iPhone portre modu ile çekilen görüntüleri kullanıyor. Yapay zekâ teknolojileri resimlerdeki derinlik verilerini algılıyor ve 3 boyut etkisi oluşturmak için kullanıyor. Renkli ve nesnelerle dolu olan sahnelerin 3 boyutlu hale getirilmesi daha kolay. Şeffaf veya parlak nesnelerin olduğu resimlerde yapay zekâ etkisini en aza indirdiği ifade ediliyor.

3D fotoğraflar hali hazırda iPhone 7+, 8+, X ve XS modelleri tarafından destekleniyor. Kullanıcıların en az 1.5-2 metre mesafeden portre çekim yapmaları isteniyor. Daha sonra bu fotoğrafları Durum Güncellemesi kısmına eklenen 3D Fotoğraflar seçeneğinden yükleyebiliyorsunuz.

3D etkisi bakan kişinin ekranı farklı yönlere eğmesi ile ortaya çıkıyor. Mobil ve masaüstü tarayıcıların haricinde Oculus Go üzerinde ve Oculus Rift üzerinde daha detaylı bir şekilde görme imkânı var. Şu an için sadece 3D fotoğrafları izleme seçeneği mevcut. Oluşturma ve daha fazla telefon desteği için yıl sonuna kadar beklemek gerekecek.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/sosyal-medya/haberleri/Facebook-ta-yapay-zek-destekli-3D-fotograf-donemi-basladi.htm

Monday Morning Goods No: 174

Bu MMG'de

Atlas robot atlayıp zıplayıp parkur koşusu yapıyor

Boston Dynamics'in robotu Atlas artık engellerin üzerinden atlayıp farklı yükseklikleri ceylan gibi zıplayarak geçebiliyor.

Facebook’tan video sohbet odaklı bir donanım: Portal

Facebook kendi ismiyle ilk fiziksel donanımı olup Amazon'un Echo Show ürününe doğrudan rakip niteliğindeki Portal ve Portal+ ürünlerini tanıttı.