Farklı uzunluklara ulaşabilen şaşırtıcı robot

Colorado Boulder Üniversitesi ATLAS Enstitüsü’nden Ryo Suzuki ve Clement Zheng, farklı işler ve görevler için formunu değiştiren minik robotlar geliştirdi.

Bu fikir basit gibi gözükse de her şey o kadar da basite indirgenmemeli. Endüstriyel alanlarda kullanılan robotlardan, sağlık alanında kullanılan robotlara ve kişisel kullanım için geliştirilen robotlara geçişler çok hızlı olmadı. Teknoloji elbette önemli gelişim aşamalarından geçiyorsa da insanların hizmetine sunulan robotlar hala istenilen birçok şeyi yapamıyor.

Ryo Suzuki ve Clement Zheng geliştirdikleri minik robotlara farklı görevleri öğretiyorlar. Örneğin masanızda çalışmanız gerekiyor ama çocuğunuz masada puzzle’ının parçalarını dağınık bir şekilde bırakmış. Bu geliştirilen robotlar, bir anda sağdan ve soldan mezura benzeri kollarıyla bu parçaları kenarıya doğru itiyor ve size masada çalışmak için alan açıyor.

Başka bir senaryodan ilerleyelim. Örneğin, çalışma masanıza kahvenizle beraber geçtiniz. Kahve ilk yapıldığında oldukça sıcak olur, bunu ısı sensörleriyle tespit eden minik robotlar, fincandaki kahvenizi sizin için bir dakika içinde içilebilir sıcaklığa kadar soğutabiliyor. Kulağa gerçekten çok güzel gelen bu fikiri uygulamaya gelince bu robotlar günlük görevlerde oldukça başarılı.

minik robotlar

Dijital olarak bilgisayarlarla bağlantıya sahip şekilde tasarlanan bu robotlar 3 boyutlu modelleme çalışmalarınıza yardımcı olurken aynı zamanda, az önce bahsettiğimiz mezura benzeri kollarıyla size ölçü işlerinde de oldukça yardımcı oluyor. Verilen bu görevleri içinde bulunan birçok sensör ve tepe kısmına yerleştirilen kamera sayesinde kolayca gerçekleştirebiliyor.

Bu minik robotların en güzel kullanım alanıysa şüphesiz ders veya bir konuyu toplantıda anlatırken onların farklı formlara bürünme özelliklerinden yararlanmak. Zira tahtaya çizilen çizgilerin boyutlandırma aşamalarında formlarını değiştiren bu robotlar, bazı konuların somut hale gelmesi için kullanılabilir.

Geliştirilen akıllı minik robotların yapabildiği her şey için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz

Kaynak: https://shiftdelete.net/farkli-uzunluklara-ulasabilen-sasirtici-robot

Monday Morning Goods No: 225

Bu MMG'de

Instagram ile AR alışveriş dönemi başlıyor

Instagram bu aralar ardı arkası gelmeyen yenilikleriyle gündemde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Threads uygulamasını sunmasının ardından bugün de Spark AR ile Instagram AR teknolojisini alışveriş için kullanacağı testleri başlattı.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ