Fırlatılan Starlink uydularından ilk kötü haber geldi!

Tesla CEO’su Elon Musk’ın tüm dünya genelinde yüksek hızlı internet bağlantısı sunmayı hedeflediği SpaceX Starlink projesinin testleri için 60 uydu Mayıs ayında yörüngeye fırlatılmıştı. Aradan geçen bir ayın ardından ilk açıklama geldi.

SpaceX’in açıklamasında, fırlatılan 60 uydudan 57 tanesinin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ettiği belirtildi. Diğer 3 uydu ile bağlantı kurulamıyor. Bu uydulara ne olduğu bilinmezken, bir süre sonra dünyaya düşmeleri bekleniyor.

Ek olarak SpaceX’in uydulara ne kadar müdahale edebileceğini test edebilmek için hali hazırda çalışan iki uyduyu devre dışı bırakmak istediği belirtiliyor. Tabi, Starlink projesinin hayatımıza girmesi için önümüzde uzun bir yol var.

Zira, bu proje için yaklaşık 12 bin adet uydu uzaya fırlatılacak. 60 uydudan 3’ü ile iletişimi kaybeden SpaceX’in 12 bin uyduda bu oranı minimum seviyeye indirmesi gerekiyor. Aksi taktirde söylendiği gibi uzay epey kirletilmiş olacak.

Asıl mesleği Arkeolog olan, hobi olarak astronomiyle ilgilenen MarcoLanbroek yörüngeye fırlatılan Starlink uydularını görüntüleyip saymayı başardı. Bununla birlikte yakaladığı görüntüleri kendi blog sayfasında da paylaşan Lanbroek, kısa süre içerisinde gündeme oturmayı başardı.

starlink uyduları

Kaynak: https://shiftdelete.net/spacex-starlink-uydulari-ilk-kotu-haber-geldi

Monday Morning Goods No: 211

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

MIT’nin yapay zekası, meme kanserini 5 yıl önceden tespit edebiliyor

MIT'nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı, meme kanserinin gelişimini beş yıl öncesine kadar tahmin edebilecek, derinlemesine öğrenmeye dayalı yeni bir yapay zeka tahmin modeli geliştirdi.