Google bir şehir inşa etse nasıl olurdu?

Google’ın ana şirketi Alphabet’in kentsel inovasyon kuruluşu olan Sidewalk Labs, en son teknolojiler ile şehirleri bir araya getirmek için çalışmalar yürütüyor. Şimdi de Sidewalk Labs şirketi, Toronto’nun doğu sahilinin tamamını gelişmiş teknolojiler ile donatacağı bazı projeler sundu.

Google’ın çatı şirketi Alphabet tarafından geliştirilecek olan bu şehir projesi, ilk olarak Toronto’nun doğu sahillerinde hayata geçirilecek. 4.500 insana yaşam alanı sunan bu proje, aynı zamanda 30 ya da daha fazla katlı 10 binaya ev sahipliği edecek.

Quayside adı verilen bu proje, sürdürülebilir yapı malzemeleri ve tasarımları, elektrik için gelişmiş bir elektrik şebekesi, ısıtma ve soğutma için temiz bir termal ızgaraakıllı bir elektrik şebekesi, çok sayıda çevresel yenilik içeren düşük karbonlu, esnek bir mahalle imkanı sunacaktır.

Yalnızca yayalar için yürüyüş yolları, ofis ve konutlar yukarıda iken, dükkan ve restoranların yanı sıra topluluk alanları da bu birimlerin etrafına sarılı bir şekilde yer alacak.

Alphabet’in bu projesi henüz onaylanma aşamasında ve yerel yönetim tarafında onay almak zorunda. Aksi takdirde Sidewalk Labs’in yapmış olduğu bu proje, kağıt üstünde kalacak.

Eğer ki şirket, yerel yönetim tarafından gerekli onayları alırsa ilk saha çalışması 2021‘de başlayacak. İlk bina, 2024 yılının ortalarında hazır olacak.

Kaynak: https://shiftdelete.net/google-sehir-insa-etse-nasil-olurdu#galeri-7

Monday Morning Goods No: 211

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Google Haritalar, önerdiği yolla yüzlerce arabayı bataklığa sürükledi

Google’ın Haritalar servisini kullanan sürücüler, gidecekleri yere kısa yoldan gideceklerini sanıyorlardı ancak Google onları bataklığa çıkardı.