Google, oyun yazmayı bilmeyenlere oyun yazdıracak!

Google, Game Builder adında Minecraft tarzı basit oyunlar hazırlamanıza izin veren bir program geliştirdi. Game Builder sayesinde yalnızca sürükle-bırak ile kendi oyununuzu yaratabilirsiniz.

Hepimiz küçükken birçok oyun oynadık. En iyi oyunların nasıl olabileceği hakkında fikirlerimiz var. Kendi oyunumuzu yazmak, sınırsız hayal gücümüzü kullanmak demek. Hayal gücümüzü oyunlar üzerinde kullanmak kulağa hoş gelse de, çoğu kişi yazılım bilmediği için bu hayalden vazgeçiyor. Google, oyun yazmak isteyen ancak yazılıma karşı oldukça uzak olan kişiler için güzel bir çözüm ile karşımızda. İşte oyun yazmayı en basit hale getirecek ve yazılım bilmeden oyun yazdıran Google Game Builder.

Google Game Builder nasıl çalışacak?

Oyunlar hakkında birçok deneyimi olan ve ben en güzel oyunu yaparım ancak yazılım hakkında bilgim çok az diyenler için Google karşımızda. Google Game Builder, Google’ın kendi çalışanlarının fikirlerini değerlendirmek için oluşturduğu bölümü Area 120 tarafından geliştirildi. Geliştirilen yazılım ile beraber, kullanıcılara, herhangi bir kodlama veya tasarım deneyimi bilgisi gerektirmeden, oyun geliştirmek için ihtiyaç duydukları araçları oldukça basit bir şekilde verilmesi planlanıyor.

Google Game Builder ile beraber herhangi bir şekilde grafik tasarlamaya gerek kalmadan sürükle bırak mantığı ile oyun geliştirilebiliyor.

Google Game Builder'dan bir görüntü

Kullanıcılar için sunulan basit yapım aşamasının yanı sıra bu aşamadan sonraki evre de düşünülmüş ve birçok özel detay eklenmiş. Oyununuzun yapım aşamasını tamamladıkça geliştirdiğiniz oyunun içerisine girebilir ve hangi aşamada olduğunuzu görebilirsiniz. Farklı fikirlere önem veren kişiler de unutulmamış ve Google Game Builder‘da istediğiniz kişiyi oyununuzun içerisine davet edebiliyoruz. Ayrıca, onlara oyununuzu oynatabilme imkanına da erişebiliyorsunuz. Bilgi düzeyine sahip bir geliştiriciyseniz, Google burada da bir seçenek bırakarak basit araç setlerini kullanmanıza veya manuel olarak kod girmenize imkan sağlamış.

Game Builder'ın içerisinden bir görüntü

Google Game Builder, şu anda Steam üzerinden erken erişim oyunu olarak indirilebiliyor. En güzel taraf ise, Windows kullanıcılarının yanı sıra macOS kullanıcıları da programı indirebilecek.

Kaynak: https://shiftdelete.net/google-oyun-yazmayi-bilmeyenlere-oyun-yazdiracak

Monday Morning Goods No: 209

Bu MMG'de

Gerçek hayvanlar yerine hologramların sahne aldığı sirk

Circus Roncalli, gösterilerinde gerçek hayvanlar yerine hologramları kullanarak hayvanlara zulmetmeden sirk geleneklerini sürdürmeyi amaçlıyor.

Firefox’a ücretli üyelik sistemi geliyor!

Mozilla, Firefox bünyesinde, VPN hizmetleri ve bulut depolama çözümleri gibi Premium özelliklere erişim için ücretli bir üyelik modeli planladığını duyurdu.