Google, yeni görsel hikaye anlatımı formatını yayınladı

Snapchat ve Instagram gibi platformlara rakip ve alternatif olmak isteyen Google, yeni görsel hikaye anlatım formatı “AMP Stories”i yayınladı.

Google, ‘Stories’ kervanına katılan son teknoloji şirketi oldu ve AMP Stories” formatını yayınladı. Yeni format, yayıncıların metin mesajı, görsel, video ve grafikleri tek bir içerikte birleştirmesine fırsat tanıyor. AMP (Accelerated Mobile Pages) Stories, diğer hızlı yüklenen AMP ekosistemine ait formatlar gibi mobil kullanım için geliştirildi. Fakat Google, kullanıcıların içerikleri farklı cihazlardan görüntüleyip paylaşabilmesi için masaüstü desteği de ekledi.

CNN, Condé Nast, Hearst, Mashable, Meredith, Mic, Vox Media and The Washington Post gibi medya ve yayıncılık kuruluşları AMP Stories’deki yerlerini aldı bile. Bu şirketlerin ve diğer markaların paylaştığı içerikler, “Top Stories From” ve “Visual Stories From” sekmeleri altında görüntüleniyor.

Google, bu platformda yayıncıların içeriklerinde reklam yapmasına izin verecek. Daha da önemlisi, reklam gelirlerinin tamamı kuruluşlara aktarılacak. Reklamcılığın yayıncılık için önemli bir gelir kaynağı olduğunun farkında olan Google, yayıncılığın ve gazeteciliğin bir şekilde finanse edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Google, şu an “tüketici odaklı yaklaşım” benimseyen yayıncıların formata dahil olması için çalışıyor. Ancak, AMP Stories, özellikle formatı denemek ve bu tür hikayeler paylaşmak isteyen küçük yayıncılar için bazı zorluklar taşıyor. Çünkü yeni formata alışmak için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Ayrıca platformu başarılı şekilde kullanabilecek yaratıcı beyinlere, gazetecilere ve haber yayıncılığı yapan kuruluşlardan insanlara ihtiyaç var.

Google’ın “hızlı, sürükleyici ve açık” olarak tanımladığı AMP Stories’in bazı özellikleri:

Zengin görselleri ve videoları destekleyen yüksek performans

Animasyon ve tıklanabilen etkileşimlerle hikaye anlatımı

Web üzerindeki mobil ve masaüstü cihaz desteği

Analytics gibi özellikleri desteklemek için veri görüntüleme

 

Kaynak: http://www.dijitalajanslar.com/google-yeni-gorsel-hikaye-anlatimi-formatini-yayinladi/

Monday Morning Goods No: 141

Bu MMG'de

Apple eski logosuna geri mi dönüyor?

Apple'ın tam 22 yıl boyunca kullandığı gökkuşağı logosu tekrar gündemde. Şirketin son zamanlarda tişörtler üzerinde kullandığı emektar logonun yeniden kullanıma girmesi şimdiden merak konusu.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ