Google’ın oyun dünyasını değiştirecek yeni sistemi: Stadia

Teknoloji devi Google, katıldığı Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda oyun dünyasında çığır açacak ürünü Stadia'yı tanıttı.

Google’ın oyun dünyasına giriş yapacağı bir süre önce resmileşmişti. İnternet devi Google, GDC 2019’un açılış konuşmasında bu atılımı nasıl yapacağını etraflıca paylaştı, hatta ben size bu haberi iletirken detayları paylaşmaya da devam ediyorlar sevgili Oyungezerler. Stadia adı verilen bu yeni platformda oyuncular, oyun geliştiricileri ve izleyiciler tek bir ortamda buluşacaklar.

Google’ın mottosu ve vizyonuysa “oyunları herkes için oynanabilir kılmak” şeklinde duyuruldu. Teknoloji ve internet devinin CEO’su Sundar Pichai “Oyunlar her an herkes için erişilebilir, oynanabilir ve keyif alınabilir olmalı.” dedi. Streaming yani yayınlama üzerinden ilerleyecek olan Stadia’yı Türkiye’de düzgünce kullanma şansımız bir hayli düşük. Ne yazık ki ülkemizde internet bağlatılarımız pek stabil değil, hoş dünyada bile bu altyapıyı kaldırabilen ülke sayısı çok az.

Stadia’nın nasıl işleyeceğini de basitçe bir anlatalım: Google’ın yayın servisi oyunları kendi sunucularında yükleyecek ve oynatacak, biz ise bu sunuculara internet üzerinden bağlanacağız, böylece oyunun görüntüsü ekranımıza düşecek.. Bastığımız tuşlar bu sunucuya iletilecek ve böylece oyunları rahatça oynayabileceğiz. Tabii bu kağıt üstünde böyle, Stadia’nın gençlik yıllarının oldukça sıkıntılı geçeceğini tahmin etmek pek de zor değil.

Sundar Pichai’nin dediğine göre bu sistemi Google Chrome’u kaldıran tüm PC’ler kaldırabilecekmiş. Stadia bir de kendine özel oyun koluyla geliyor, ancak PC ile uyumlu olan diğer tüm oyun kolları da sıkıntısız şekilde çalışacakmış. Stadia’da bulunan iki ekstra düğmeden biri içeriği anında YouTube üzerinden paylaşmaya, diğeri ise Google Assistant’a erişmeye yarıyor (böylece kontrolcüdeki mikrofonu kullanmaya da başlayabiliyoruz). Stadia oyun oynadığınız sırada YouTube’a da 4K 60FPS yayın yapacakmış ama bunun için gereken İnternet bağlantısını düşünmeyi size bırakıyorum.

Stadia oyunları 4K ve 60 fps olarak yayın yapacak ve ileride 8K desteği de olacak. Her Stadia ‘sekansı’ 10.7 teraflop GPU gücüne de sahip, bu da PlayStation 4 Pro ve Xbox One X’in GPU gücünün toplamından da daha fazla bir miktar.

Sunumda Assassin’s Creed Odyssey ve Doom Eternal gösterildi ama muhtemelen yakında daha fazla sayıda oyun da açıklanacaktır. Google’ın bu projesine destek veren çok sayıda isim olduğunu da gördük çünkü. Zaten oyun duyurularını daha sonraya sakladıklarını da söylediler.

Stadia bu sene içerisinde çıkacak ve ilk olarak Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde devreye girecek.

Kaynak: http://oyungezer.com.tr/haber/56821-google-oyun-dunyasina-google-stadia-ile-dalis-yapiyor?fbclid=IwAR0nswYR1QLRJn4qe-ojD3OqzoOikJnN8OHl9cgu2Q7ho2MwbXUTzJzRPlc

Monday Morning Goods No: 197

Bu MMG'de

Sesli asistanlar için cinsiyetsiz ses: Q

Reklam ajansı Virtue Nordic ve Kopenhag Pride iş birliğiyle yaratılan cinsiyetsiz dijital ses Q, cinsiyetçi kalıpların teknolojideki yansımalarına dikkat çekiyor.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ