H&M’den büyük tartışma yaratan fotoğraf

Markanın, online alışveriş sitesinde yer alan siyahi bir erkek çocuğun üzerindeki "ormandaki en havalı maymun" yazısı büyük tartışmalara yol açtı. Sosyal medyayı kiye de bölen olaydan sonra açıklama yapan yetkililer herkesten özür dilediklerini iletti.

Markanın sitesinde yer alan bir görsel, sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

H&M'e ırkçılık suçlaması

Perakende giyim markası H&M’in Birleşik Krallık için hizmet veren online alışveriş sitesinde yer bir görsel, markanın sosyal medyada ırkçılık ile suçlanmasına yol açtı. Söz konusu görselde siyahi bir çocuk, üzerinde “coolest monkey in the jungle” (ormandaki en havalı maymun) yazılı bir ürünle yer alıyordu.

Pazar gecesi New York Times yazarlarından Charles M. Blow’un görseli fark ederek konuyu Twitter’a taşıması üzerine marka da sosyal medyada ırkçılık suçlamalarıyla karşılaştı.

Sosyal medyadaki tartışmaların ardından söz konusu görsel H&M’e ait tüm mecralardan kaldırıldı. Marka adına açıklama yapan bir yetkili de rencide olan herkesten özür dilediklerini belirtti.

Kaynak: Huffingtonpost, Standard.co.uk

Kaynak: http://www.mediacatonline.com/hme-irkcilik-suclamasi/

Monday Morning Goods No: 135

Bu MMG'de

Bitcoin ile KFC almak ister misiniz?

Güvenliği hala bir tartışma konusu olsa da kripto paralara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. KFC'de, bu ilgiye kayıtsız kalmayarak resmi Kanada hesabından Bitcoin ile satış yapmaya başladığını duyurdu.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ