Kadın cinayetlerini temsil eden 440 ayakkabı

Kabataş'ta bir binanın duvarlarına yerleştirilen ayakkabılar, herkesi kadına yönelik şiddetle yeniden yüzleşmeye çağırıyor.

Kahve zinciri Kahve Dünyası’nın 2017 yılında hayata geçirdiği kâr amacı gütmeyen sanat platformu Yanköşe, son projesinde kadın cinayetlerini ele aldı.

Grafik tasarımcı, müzisyen ve sanatçı Vahit Tuna tarafından tasarlanan proje kapsamında Kabataş’ta markanın şubesinin yer aldığı Meclis-i Mebusan Caddesi’ndeki 260 metrekarelik alanda iki duvara Türkiye’de 2018’de erkek şiddetiyle hayatını kaybeden 440 kadını temsil etmesi ve isimlerinin hatırlanması amacıyla 440 kadın ayakkabısı yerleştirildi.

 

Ölen kişilerin ayakkabılarının evlerinin kapısının önüne bırakılması geleneğine de göndermede bulunan İsimsiz adlı çalışma, kadına yönelik şiddet konusunda kamusal bir tartışma ve bilinçlenme için bir aracı olma görevi üstleniyor.

Kaynak: https://mediacat.com/kadin-cinayetlerini-temsil-eden-440-ayakkabi/

Monday Morning Goods No: 222

Bu MMG'de

“Feminist” Monopoly sosyal medyadan tepki çekti

Popüler kutu oyununun yeni versiyonu Ms. Monopoly’i (Bayan Monopoly) piyasaya süren şirket Hasbro, oyunu kadınların güçlenmesine katkı sunmak için çıkardıklarını duyurdu. Ancak kadın oyunculara erkeklerden daha fazla para veren oyun, sosyal medya kullanıcılarının eleştirileri oklarına hedef oldu

Instagram’ın hikayeler için Snapchat’ten sonraki yeni ilhamı TikTok

Sosyal ağlardaki trendlerin değişimi baş döndürücü hızla ilerlerken Instagram, Snapchat'ten sonra hikayeleri için şimdi de TikTok özelliklerini platformuna eklemeye hazırlanıyor.