macOS Big Sur Public Beta Çıktı

Apple tarafından macOS Big Sur Public Beta yayınlandı.

Apple, yeni özellikler ve yeni tasarım dili uyguladığı macOS Big Sur işletim sistemi için ilk public beta sürümünü yayınladı. Apple masaüstü işletim sistemi ilk olarak Haziran ayı sonundaki sanal WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılmıştı.

Şirket, farklı platformlarında tutarlı bir kullanıcı arayüzü tasarım dili hedefliyor gibi görünüyor. Yazılımı kurulduktan sonra, yenilenmiş tasarım dilinin birçok yönden iOS estetiğiyle eşleştiğini fark etmemek mümkün değil. Araç takımlı yeni Kontrol Merkezi ve Bildirim Merkezi de buna örnek olarak verilebilir.

Safari kullanıcıları içinse Apple, Gizlilik Raporu gibi ek gizlilik kontrolleri ekliyor. Bu, hangi verilerin izlendiğine (ve engellendiğine) ilişkin daha fazla görünürlük sağlıyor. Şifre İzleyici ise şifrenizin başkalarının eline geçip geçmediğini bilmenizi mümkün hale getiriyor. Son olarak, Başlangıç Sayfası favori listeniz ve seçtiğiniz arka plan resmi ile özelleştirilebiliyor.

Geliştiriciler ise iOS uygulamalarının macOS’ta ve x86 Mac uygulamalarının ARM donanımında çalışmasına izin veren yazılım emülasyonunu Rosetta 2‘ye bağlayan Catalyst desteğini de fark edecekler. Şu an için Apple Developer Transition Kit, macOS çalıştıran tek resmi ARM donanımı olsa da iki ARM tabanlı MacBook modelinin bu yıl sonlarında çıkacağına dair söylentiler mevcut.

2013 sonrası Mac modellerini destekleyen macOS Big Sur Public Beta kurulumu için Apple Beta Yazılım Programı sayfasından kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu arada sürümün beta olmasından dolayı hatalarla karşılaşabileceğinizi ve bazı uygulamaların da çalışmayabileceğini not olarak düşelim.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/08/07/macos-big-sur-public-beta-cikti/

Monday Morning Goods No: 269

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Görme Engelli Bireyler İçin Robot Rehber Köpek

Loughborough Üniversitesi'nden endüstriyel tasarım öğrencisi Anthony Camu, sanal gerçeklik oyun konsollarından ve otonom araçlardan ilham alarak Theia adlı robot rehber köpeği tasarladı.