Markaların Kadınlar Günü’ne özel reklamları

Tüm dünyada 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü kapsamında, markaların bu yıl hazırladığı reklam filmleri derlendi.

Markaların Dünya Kadınlar Günü temalı reklam kampanyaları

Türkiye’den birçok marka, kadınların çalışma ve sosyal hayatta erkeklerle eşit haklara sahip olmasının, kadın haklarının korunmasının önünü açan bu önemli gün için her yıl pek çok dikkat çekici kampanya hazırlıyor.

Ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanan Kadınlar Günü için markalar 2018’de yılında da birbirinden duygusal ve ilgi çekici reklam filmleriyle karşımıza çıkıyor. Ford Otosan, Türk Telekom, Koç Holding, Arçelik, Vestel, Sabancı Vakfı, Filli Boya, Karaca, Alfemo, Elidor, Boyner Grup, Gittigidiyor, TEB, ABC Deterjan gibi farklı sektörlerde hizmet gösteren markaların, gerek müzik seçimleriyle gerek iletmek istedikleri mesajlarla ve sloganlarla başarılı işlere imza attığını görüyoruz.

Sizleri reklam filmleriyle baş başa bırakmadan önce; kadınların erkeklerle eşit eğitim ve çalışma koşullarına sahip olduğu, erkekler tarafından sözlü ya da fiziksel şiddete uğramadığı, çocuk yaşta kızların evlendirilmediği, kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzün son bulduğu bir dünyayı tüm kalbimizle diliyoruz. Anne, eş, sevgili, abla, kardeş, arkadaş; dünyayı güzelleştiren ve değiştiren, güçlü, cesur, emektar tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz.


Arçelik – Eşit Sözlük ile #Eşitle!

Her şey kullandığımız sözcüklerle başlıyor. Dile yerleşmiş cinsiyetçi söylemler, ayrımcılığı tetikliyor ve toplumsal cinsiyet rollerini nesilden nesle taşıyor. Eğer ayrımcılık, cinsiyetçilik ve şiddeti dilimizden temizlersek, davranışlarımızdan da temizleyeceğimizi biliyoruz. Bu bilinçle, daha eşit bir toplum için, eşit bir dil yaratmaya çalışıyoruz.

Eşit Sözlük tam olarak bu anlayışla ortaya çıktı. Arçelik A.Ş.nin yaşamları teknoloji ile iyileştirme kültüründen hareketle mobil ve masaüstü yazılımlar geliştirdik. “Eşit Sözlük” ve “Eşit Sözlük Klavyesi” adını verdiğimiz bu yazılımları, cep telefonlarına ve bilgisayarlarına yükleyenler, mesajlaşırken cinsiyetçi, kadını veya erkeği küçümseyen, dilde ayrımcılık yaratan ifadeler kullandığında uyarı veya öneri söylemlerle karşılaşıyor.

Mobil klavye uygulamamız ve MS Office eklentimiz ile yazılan cinsiyetçi sözcük ve söylemler, sözlüğümüze takılıyor, klavyemizle düzeltiliyor. Yani, dil veya el sürçse bile, Eşit Sözlük eşitliyor. Hemen test etmek ister misiniz?

Koç Holding – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Roller çoktan değişti. Peki izlediklerimiz neden değişmesin?

Cinsiyetlere dair kalıp yargıları ortadan kaldırmak her şeyden önce fark etmekle başlar: tce.koc.com.tr

Elidor Sunar: “EL ALEM COLLECTION” | #hepkendiyolumuzda

Hep kendi yolunda olan kızlara, yollarında her zaman destek olacak bizden sevgilerle… El alem ne derse desin, biz böyle yaşarız #hepkendiyolumuzda

Boyner Grup – 8 Mart Reklam Filmi

“Kadına Kadın, Çocuğa Çocuk diyoruz” #Nokta #18denönceherkesçocuk

Ford Otosan – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü #TrafikteKadın

Güvenlik, konfor, tasarım, kalite… Bunlar birer ihtiyaç elbette. Ama her şeyden önce; trafiğin cinsiyeti olmasın diye, #TrafikteKadın ön yargısına asla yol verme. #8Mart #DünyaKadınlarGünü’nüz kutlu olsun.

Alfemo – İyi ki varsınız! #kadınım

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun!

Karaca – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü #Benİstersem

Kadın dediğin bulaşıkları değil, tabuları yıkar. Yerleri değil, alnının terini siler. Hesap vermez, hesap ister. Başını değil, demirleri eğer. Kadın dediğin her şeyi bilir, asla pes etmez. Kadın dediğin içinden geleni yapar! Karaca tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar.

Türk Telekom – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Reklamı 2018

İnternetle Hayat Kolay projemiz Zeynep Teyze’ye dünyanın kapılarını açtı. Daha binlerce kadını internetle tanıştırmanın gururuyla, #DünyaKadınlarGünü’nü kutlarız.

TEB’le Kadın – #ElAlemNeDer

#ElAlemNeDer demeden hayallerinin peşinden giden cesur kadınlar, el alemi değil sizi dinliyoruz… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’müz kutlu olsun!

ABC Deterjan – Sayenizde Her Şey Yerli Yerinde

Yerini sevmek nedir bilir misiniz? Yetiştiğin yerini havasını rüzgarını sevmek, en iyi o topraklarda filizlenmek demektir. Sevdiğin yerde çiçek açıp oraya değer katmak demektir. Tıpkı Osmaniyeli kadınlar gibi… Onlar da yerini sevdi, aileleri için safrana emek verdi. Hepsinden önemlisi onlar “Yerini bil!” diyenleri dinlemedi, onlar yerini sevdi. Sevdiği yeri güzelleştiren tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü kutlu olsun. Sayenizde her şey yerli yerinde…

Filli Boya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü filmi: Mucizemsin

Birlikte, huzur içinde yaşayabilmek için hepimiz birer mucizeyiz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü filmimiz yayında. #Mucizemsin #8MartDünyaKadınlarGünü

Filmdeki tüm diyaloglar, gerçek insanların verdikleri gerçek cevaplardan oluşmaktadır. (Reklam filmi, 8 Mart’ta saat 21.30’da tüm kanallardan aynı anda yayınlanacak)

 #Mucizemsin #8MartDünyaKadınlarGünü

Polisan Her Ses Bir Nefes (Mehmet Aslantuğ – Arzum Onan)

Kadına karşı her türlü şiddet ve eşitsizlik konusunda kırmızı çizgilerimizi birleştirerek Her Ses Bir Nefes diyoruz. #HerSesBirNefes #KırmızıÇizgim

GittiGidiyor 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Filmi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. #iyikivarsiniz  #GittiGidiyor

Sabancı Vakfı – Gerçekleri duymak için sesi aç. #EşitliğeSesVer

Vestel – Bizim için sadece bir gün değil #365GünKadınlarGünü…
#Vestel

AXE – Can Bonomo – Beni Affet

 “Erkek adam özür diler mi?” diyenlere inat, Can Bonomo ile kalıpları kırmaya devam ediyor; beni affet diyoruz. “Erkek adam özür diler mi?” diyenlere inat, Can Bonomo ile kalıpları kırmaya devam ediyor; beni affet diyoruz. #KırdıysakÖzürDileriz

Kaynak: http://www.dijitalajanslar.com/markalarin-kadinlar-gunune-ozel-reklamlari/

Monday Morning Goods No: 143

Bu MMG'de

Instagram ve Snapchat GIF desteğini kaldırdı!

Instagram'da uzun süredir bulunan ve geçtiğimiz günlerde Snapchat severlerin de kullanımına sununan GIPHY desteği, kullanıcılardan birinin resimlere 'ırkçı' bir gif ekleyebildiğini keşfetmesi sonrası apar topar kaldırıldı.

Wikipedia “Türkiye’yi Özledik” kampanyasını başlattı

Yaklaşık bir sene önce erişim yasağı getirilen Wikipedia, Türkiye'yi unutmadı. Aradan geçen aylardan sonra "We Miss Turkey" adıyla bir kampanya başlattı.