Milyon dolarlık bütçelere taş çıkartan yapay zeka: FakeApp

Justice League filmindeki Superman'ın CGI ile silinmesi gereken bıyığı, 300 milyon dolarlık bütçeye rağmen tam olarak silinememiş ve alay konusu olmuştu. Öyle ki, Deadpool 2 fragmında bile bu olaya gönderme yapılıyor. Son zamanlarda sıkça duyuan FakeApp isimli yapay zeka ise bunun basitçe yapılabileceğini gösteriyor.

2017’nin sonuna doğru izlediğimiz Justice League, çekimleri tamamlandıktan sonra büyük çaplı bir ‘yeniden çekim’ sürecine girmiş, yönetmen Zack Snyder’ın ayrılmasının ardından bayrağı devralan Joss Whedon (The Avengers) filmin önemli bir kısmını yeniden çekmişti. Fakat tam bu esnada Mission Impossible serisinin altıncı filminin çekimleriyle meşgul olan başrol oyuncusu Henry Cavill oradaki rolü için bıyık bırakmış, kontratındaki bir maddeden dolayı bıyığını kestirememiş ve Superman’i bıyıklı oynamak zorunda kalmıştı. Yeniden çekimlere 25 milyon dolar civarı para harcayan Warner Bros., Cavill’in bıyığını dijital ortamda silmiş, film vizyona girdikten sonra oyuncunun oldukça yapay görünen çenesi yüzünden internette alay konusu olmuştu (en son geçtiğimiz günlerde yayınlanan Deadpool 2 fragmanında kahramanımız bu olaya atıfta bulundu).

Image result for justice league mustache 900x600

Geçtiğimiz günlerde bir Reddit kullanıcısı, Cavill’in bıyıklı halinin göründüğü videoları derledi ve bir yapay zeka yazılımını oyuncunun bıyığını silebileceği şekilde eğitti. Sonuçta stüdyonun bunca zaman ve para harcadığı CGI tekniğinden daha gerçekçi görüntüler ortaya çıktı. Sonuçları aşağıdaki videoda birleştiren kullanıcı bu metodun oldukça ucuza mal olduğunu (en azından birkaç milyon dolar tutmayacağı kesin) ve sadece yarım gününü aldığını söylüyor.

Yapay zeka ile hazırlanan videolar 2018’in ilk ayına damga vurdu bile. Yine bazı Reddit kullanıcıları ünlü oyuncuların yüzlerini erotik filmlerde kullanıp gerçeğiyle ayırt edilmesi oldukça güç sonuçlara ulaşmıştı. Bir başkası da Nicolas Cage’in yüzünü çeşitli filmlere yapıştırdığı bir video hazırlamıştı.

Kaynak: https://www.wannart.com/justice-leaguede-yasanan-biyik-krizi-yapay-zeka-sayesinde-cozuldu/

Monday Morning Goods No: 139

Bu MMG'de

Facebook’a “downvote” butonu geliyor

Facebook, kullanıcıların rahatsız oldukları yorumları bir daha görmemelerini sağlamak için "downvote" butonunun devreye sokuyor. İlk bakışta bir "beğenmeme" butonu olarak gözükse de tamamen farklı bir işlevi olan özellik şimdilik ABD'de az sayıda kullanıcı tarafından kullanılabiliyor.

Space X’in Starman’i uzay yolculuğuna başladı

Geçtiğimiz günlerde Space X, şimdiye kadar üretilen en güçlü roket Falcon Heavy'i fırlattı. Mars'a yolcuğu test etmek amacıyla havalanan roketler dünyaya geri döndü fakat taşıdıkları Elon Musk'ın Tesla Roadster'ı ve yol arkadaşı Starman, uzay yolculuğuna devam ediyor. İnsanlığın Mars'a gitmesinde önemli bir adım olan bu olay, sosyal medyada da en çok konuşulan konular arasında.