NASA ve SpaceX dünyayı korumak için anlaştı!

NASA, Dünya’ya doğru gelen bir asteroitin yönünü hedeflenen yolundan saptırmak için DART adı verilen görevini duyurdu. Bu görev için NASA SpaceX ile 69 milyon dolarlık sözleşme imzaladı!

Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) adı verilen görev için kinetik çarpma aygıtı olarak bilinen bir teknik kullanılacak. Bir veya daha fazla yüksek hızlı uzay aracının Dünya’ya yaklaşan astereoite çarptırılması ile asteroitin yörüngesinin değiştirilmesi planlanıyor.

Başarılı olursa, roket asteroiti Dünya’nın yörüngesel yolundan saptıracak. Ayrıca NASA2005 yılında Deep Impact göreviyle daha küçük bir ölçekte bunu başarabildiğini göstermişti. Hatta sonrasında bu durum farklı filmlere de konu olmuştu.

Bu görevin amacı, bir uzay kayalığının büyük bir şehre çarpma olasılığına karşın felaket yaratan bir etkinin önlenmesi için gereken reaksiyon zamanını azaltmak. Şu anda, Ulusal Bilimler Akademisi, daha küçük bir asteroitin saptırılması için bile bir-iki yıl arası bir uyarı süresi gerektireceğini düşünüyor.

NASA SpaceX ile 69 milyon dolarlık sözleşme imzaladı! ShiftDelete.Net1 (1)

Bu öngörü yüzlerce kilometre çapa sahip daha büyük asteroitler için 20 yıldan daha fazla bir zamana ihtiyacımız olabileceğinin göstergesi oluyor.

Çok fazla test verisine sahip olmadığımız için, kinetik çarpıcıların ne kadar işe yarayacağı net değil. 2021 Haziran‘ında, Dünya’dan sadece 11 milyon kilometre uzakta olacak olan asteroit için Kaliforniya‘daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex 4E‘den bir Falcon 9 roketi fırlatılacak. Ve bu durumun sonuçlarını hep beraber görmüş olacağız.

Kaynak: https://shiftdelete.net/nasa-spacex-ile-onemli-bir-anlasmaya-imza-atti

Monday Morning Goods No: 200

Bu MMG'de

Twitch’ten TikTok’a yeni rakip: Twitch Sings

Oyuncuların vazgeçilmez yayın platformu Twitch, yayıncılara ve onların takipçilerine sunduğu Twitch Sings ile Tik Tok'a rakip olmaya hazırlanıyor.

Walmart, mağazalarındaki yüzlerce işi robotlara devrediyor

ABD'nin en büyük iş verenlerinden Walmart, dijital dönüşüme yönelik yaptığı harcamalarını iş gücü maliyetlerinden kısarak tasarrufa gidiyor.