NASA yeni bir Ay görevi planlıyor

NASA yeni bir Ay görevi için hazırlıklara başladı. Çin ve Hindistan‘ın ardı ardına Ay’a araç göndermesi sonrası NASA’nın uzay yarışında geride kalmaya niyeti yok gibi görünüyor. Ay’a inişin ellinci yılı dolayısıyla sürece daha da önem veren kuruluş, 2022’de Ay görevi için araç gönderecek.

Peki ama NASA, 1972 yılından sonra ilk uzun Ay görevi ile ne amaçlıyor? Bu adım sadece uzay yarışında geride kalmamak için mi? Tahmin ettiğiniz gibi NASA çok daha stratejik bir hedef için Ay‘a geri dönmeyi planlıyor.

NASA Ay görevi ile gizemlerin peşine düşüyor

Ay her ne kadar insanlığın uzayda ayak bastığı tek toprak parçası olsa da hala çözülemeyen birçok gizeme sahip. Bunlardan biri de Ay’ın güney kutbunda yer alan buz gölü. NASA’da görev alan bilim insanları uzun yıllardır bu gölün sırını çözmeye çalışıyor.

Uydunun güneş almayan güney kutbunda, su buzları oluşuyor, NASA daha önce yüzeye çeşitli sinyaller göndererek bu donmuş alanda su olduğunu kanıtlamıştı. Şimdi ise bu suyun çok önemli bir altın yatağı olduğu düşünülüyor.

NASA, her ne kadar Trump’ı zar zor ikna etmiş olsa da Mars görevi için hazırlıklar yapmaya başladı. Bu hazırlıklardan en önemlisi de Ay üzerine inşa edilecek olan tesis.

Kurumun 2022 yılında Ay‘a göndermeyi planladığı VIPER adlı araç ise güney kutbunda yapacağı analiz ile bu sürece büyük katkı sağlayacak.

Özellikle Ay’a inişin ellinci yılı ile birlikte NASA‘nın artan popülaritesi de bu yatırımların önünü açmışa benziyor.

Ay görevi, Mars görevi, Ay'a inişin ellinci yılı,nasa, uzay yarışı

Araçta buzu delecek ve sondaj yapacak bir matkap ve sudan aldığı örnekleri analiz edecek ekipmanlar bulunuyor. Ay‘ın güney kutbu güneş almadığı için VIPER, yolculuğu sırasında sürekli olarak güneş enerjisi depolayacak.

NASA bilim insanlarının tahminleri doğruysa, bu gölde bulunan altın rezervleri Ay‘da kurulacak olan tesisleri daha da stratejik hale getirecek gibi görünüyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/nasa-yeni-bir-ay-gorevi-planliyor

Monday Morning Goods No: 228

Bu MMG'de

Bilim insanları, farelere araba sürmeyi öğretti

Bilim dünyasında geleceğimiz için gerçekleşen ilginç deneylere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Son olarak araştırmacılar, farelere plastik arabaları kullanmayı öğrettiler. Çalışma, gelecekte akıl hastalıkları için farmasötik olmayan tedavi geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kanadalı bir firma görünmezlik pelerini üretti!

Kanada merkezli Hyperstealth Biotechnology isimli şirketin “Geniş bant görünmezlik pelerini” adını verdiği malzeme ilgili nesnenin etrafındaki ışığı bükerek, hedefe görünmezlik sağlıyor.