SpaceX’in Starlink projesi için şaşırtıcı talep!

Tesla CEO’su Elon Musk’ın tüm dünya genelinde yüksek hızlı internet bağlantısı sunmayı hedeflediği SpaceX Starlink projesi, şirketin başlangıçta planladığından neredeyse dört kat daha büyük olabilir.

SpaceNews’e göre, şirket Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden 30.000 daha fazla Starlink uydusu için izin istedi. SpaceX projesi ilk tanıtıldığında Starlink’i 12 bin uydudan oluşan uzay tabanlı bir internet ağı olarak tanıtmıştı.

ITU ve ABD Federal İletişim Komisyonu, şirketin bu 12 bin uydu için talebini zaten onayladı. Ek olarak 30 bin uydu için izin istemek Starlink projesinin gerçekten 42 bin uydudan oluşacağı anlamına gelmiyor.

Federal İletişim Kurulu’nun ITU’ya gönderdiği 20 dosya düşük yörüngelerde 1500 uydu için izin talebini kapsıyor. SpaceX’ın bu uyduları yerleştireceği yükseklikler için yayınlanan rapor endişelerin olduğunu belirtiyor.

Başta uzay turizmi hayalinin gerçekleşmesi olmak üzere uçuşlar arttığında o yüksekliği on binlerce uydu ile doldurmanın olumsuz etkisin olacağı belirtiliyor. Bunlara ek olarak hali hazırda 60 uydunun uzayda olduğunu belirtmeliyiz.

Mayıs ayında fırlatılan ilk 60 uydudan 57 tanesi sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Diğer 3 uydu ile bağlantı kurulamıyor. Bu uydulara ne olduğu bilinmezken, bir süre sonra dünyaya düşmeleri bekleniyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/spacex-starlink-projesi-icin-sasirtici-talep

Monday Morning Goods No: 227

Bu MMG'de

Çatısında kayak pisti olan temiz enerji santrali

Bjarke Ingels Group, atıkları enerjiye dönüştüren Copenhill adlı temiz enerji santralini tamamladı ve çok işlevli tesis halka açıldı.

booking.com davasından karar çıktı!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), ülkemizdeki faaliyetleri durdurulan booking.com isimli rezervasyon servisine haksız rekabet nedeniyle bir dava açmıştı. Açılan booking.com davası sonrasında mahkemenin verdiği karar belli oldu.