Starlink uyduları gökyüzünde görüntülendi

Merakla beklenen SpaceX projelerinden olan Starlink projesine ait 60 adet uydu geçen hafta yörüngeye fırlatılmıştı. Gökyüzünde görüntülenen Starlink uyduları, görenleri etkiledi!

Asıl mesleği Arkeolog olan ancak hobi olarak astronomiyle ilgilenen MarcoLanbroek yörüngeye fırlatılan 56 Starlink uydusunu görüntüleyip saymayı başardı. Bununla birlikte yakaladığı görüntüleri kendi blog sayfasında da paylaşan Lanbroek, kısa süre içerisinde gündeme oturmayı başardı.

starlink uyduları

Cuma gecesi Lanbroek, videoyu çekebilmek için SpaceX’in hedef yörüngeseleğimi bilgilerini kullandığını ifade etti. Lanbroek gökyüzünde oluşan manzara için ”harika bir manzaraydı” ifadelerini kullandı.

Her bir Starlink uydusu, yörüngelerini ayarlamaları için Krypton iyon iticilerle donatılmış durumda. SpaceX’in bu uydularla gerçekleştirmek istediği amaç ise dünyadaki birçok insana daha satın alınabilir internet erişimi sağlamak. Şirket bunun için 12 bin uydu fırlatmayı hedefliyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/starlink-uydulari-goruntulendi

Monday Morning Goods No: 206

Bu MMG'de

Yapay zeka ile tek bir görseli konuşan animasyona dönüştürmek

Samsung AI Center'daki araştırmacılar makine öğrenme ile bir görsel veya resim kullanarak kişiyi canlandırmayı başardıklarını açıklayan bir makale yayınladı.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ