Yapay Ay’dan sonra Çin, Yapay Güneş geliştiriyor!

Hatırlayacağını üzere geçtiğimiz ay Çin yapay Ay projesi gündeme gelmişti. Bir yandan yapay ay projesini yürüten Çin Yapay Güneş için testlerine devam ediyor.

Yayınlanan bir rapora göre Çin Yapay Güneş projesi üzerine çalışmalarına devam ediyor. Güneş ısını yapay ortamda üretmeyi hedefleyen bilim insanları, yapmış oldukları deney ile birlikte, yapay güneş sayesinde 100 milyon derecelik bir ısı elde etmeyi başardı.

Plazma Fizik Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen deneyde, daha önceden yapılan deneylerden elde edilen verilerin 2 katı çıktıklarını belirtti. Böylece 100 geliştirilen plazma sayesinde 100 milyon derecelik bir ısı elde edildi.

Çin Yapay Güneş

Yapay Güneş olarak adlandırılan bu projenin temeli ise nükleer füzyon ile üretilen ısının aynı zamanda temiz enerji olarak kullanılması hedefleniyor.

Temeli 1950’li yıllarına dayanan bu proje sayesinde elde edilen ısı kapalı bir plazmanın içerisine hapsediliyor. Geliştirilen bu plazma ise ısıyı içinde tutabiliyor. Böyle tutulan ısı enerjiye dönüşüyor.

Yapay Güneş ile fosil yakıtların Dünya’ya verdiği zarar tamamen ortadan kaldırılacak!

Bu proje sayesinde bilim insanları Güneş’in içerisinde gerçekleşen nükleer füzyona benzer bir enerji elde ettiler. Böylece, bilim insanları fosil yakıtlara göre daha fazla enerji üretecek. Bu da şu anlama geliyor ki, fosil yakıtların çevreye salgıladığı karbon ortadan kaldırılacak. Böylelikle santraller çevreye herhangi bir zarar vermeden enerji üretebilecekler.

Çin Yapay Güneş

Fakat şimdilik bu projenin hayata geçmesinin mümkün olmadığını da belirtelim. Bilim insanlarına göre, söz konusu bu projenin tamamen hayata geçirilmesi için, Güneş’ten kat ve kat daha sıcak olan ısıya karşı dayanabilecek çekirdeklerin geliştirilmesi gerekiyor.

Eğer böyle bir çekirdek geliştirilirse, devlet enerji üretimi konusunda yepyeni bir devri başlatacak. Söz konusu Çin olunca bu projenin ilerleyen 3-4 yıl içerisindegerçeğe dönüşeceği de tahmin ediliyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/yapay-aydan-sonra-simdide-cin-yapay-gunes-gelistiriyor

Monday Morning Goods No: 179

Bu MMG'de

Instagram alışveriş özelliği yenileniyor!

Şirket geçtiğimiz gün, ürünleri satmayı ve satın almayı kolaylaştıran üç yeni özellik açıkladı. Yeni gelen bu özelliklerle beraber özellikle küçük işletmeler, Instagram üzerinden satış yapan hesaplar müşteriyle daha iyi bir ilişki kurabilecek.

Artık Instagram’da ne kadar zaman harcadığını görebileceksin

Instagram'a gelen yeni bir özellik sayesinde kullanıcılar uygulama başında ne kadar zaman harcadıklarını da artık öğrenebilecek.