Yapay zeka bize geleceği gösterebilir mi?

Almanya’daki Bonn Üniversitesi’nden bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilen bir süreç, bilgisayarların insan davranışlarını bir dakika önceden doğru bir şekilde nasıl öngörebileceğine dair sınırları zorladı.

Çoğumuz, yazmak istediğimiz kelimeleri tahmin etmek için teknolojiyi kullanıyoruz. Yakında bu tür yazılımlar, kendimizi zar zor kabul ettiğimiz eylemleri tahmin etmek için geleceğe daha fazla bakabilmekteler.

Bu, ürpertici bir Azınlık Raporu’nun ön tanıma tarzı değil en azından öyle değil. Ama bize sormadan önce bize iyi bir kahve veren robotları görebiliyorduk.

Gelecek nesil yazılımların kuşakları sadece önümüzdeki birkaç saniyede ne yapacağımızı bilmekle ilgilenir.

Araştırma ekibi lideri Jürgen Gall,

“Etkinliklerin zamanlamasını ve süresini dakikalar veya saatlerden önce tahmin etmek istiyoruz” dedi.

Amaç, bir programın, bir etkinliğin ilk birkaç adımını izleyerek, beş dakikaya kadar bir dizi eylemi listeleyip listeleyemeyeceğini görmek.

Özellikle, bir şefin ne yapacağını tahmin etmek için, kahvaltı ya da salata yapan insanların bir dizi videosunu göstererek, bunun için bir yazılım hazırladılar.

Aşağıda bazı örnekleri görebilirsiniz.

Daha sonra programa, benzer bir öğün hazırlayan başka bir kişinin tamamen yeni bir videosunu gösterdiler ve yaklaşan adımları ve bunların sürelerini nasıl tahmin ettiklerini izlediler.

Sizin ya da benim, bu tam olarak bir meydan okuma değil. Birinin bir kase ve biraz tahıl aldığını görürseniz, bir süt için gidip, 5 saniye sürecek ve belki bir kaşık için mutfaktan geçebileceğinden emin olabilirsiniz.

Ekip, farklı türlerde yapay sinir ağını kullanan iki yaklaşımı test etti: gelecek eylemleri öngören ve yeniden tahmin edilmeden önce yansıyan bir diğeri ve olasılıkları ezmeden önce bir vuruşta bir matris oluşturan bir diğeri.

Beklediğiniz gibi, geleceğe daha derinden baktıklarında, yaptıkları daha fazla hata vardır.

Gall,

“Doğruluk, kısa tahmin dönemleri için yüzde 40’ın üzerindeydi, ancak daha sonra geleceğe bakmak için gereken algoritmayı daha fazla reddetti” diyor.

Yansıtıcı yaklaşım, sonraki 20 saniyeye bakıldığında matris yönteminden biraz daha iyi sonuç verdi, ancak iki farklı sinir ağları 40 saniyenin ötesine bakıldığında eşit olarak eşleştirildi.

En uç noktada, bilim adamları eğitimli programlarının bir eylemi doğru bir şekilde tahmin edebildiklerini ve zamanın yaklaşık yüzde 15’inde süresinin 3 dakikasını bulabileceğini keşfettiler.

Bu etkileyici gelmeyebilir, ancak gelecekteki yapay zeka için potansiyel olarak süper insan öngörüsünü geliştirebilecek sağlam bir zemin oluşturuyor.

Ekip, bu yılki hazırlıklı yazılımlara ilgi göstereceğini umduğumuz Salt Lake City’deki Bilgisayar Görme ve Örüntü Tanıma konulu IEEE Konferansı’nda sunacak.

Özellikle de son hedef, programların eğitilmeye ihtiyaç duymadan kendi başlarına yeterli deneyimi biriktirmek olduğu için, hala çok yer var.

Kaynak: https://powertekno.com/imkansiz-diyeceginiz-gelecegi-goren-bit-yazilim-icat-edildi.html

Monday Morning Goods No: 157

Bu MMG'de

Alibaba, THY ile el sıkıştı: Teslimatlar 4 güne iniyor

THY, Çin menşeili kargo şirketi ZTO ve PAL Air ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 2 milyar gelir sağlamayı hedefliyor. Yapılan iş birliği kapsamında Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatı 40 günden 4 güne düşecek.

Duvarın arkasındaki hareketleri tahmin eden yapay zeka: RF-Pose

MIT'deki araştırmacıların geliştirdiği RF-Pose isimli yapay zeka, insanların bir engelin arkasındaki hareketlerini tahmin edebiliyor. Sistem hastalıkların tedavi sürecinde kullanılabilir.