YouTube’dan çocuklara özel internet sitesi

Platformdan çocukları korumaya yönelik yeni bir adım.

Ana sitesinde çocuklara uygunsuz içerikler gösterdiği gerekçesiyle eleştirilere maruz kalan YouTube, çocuklar için ayrı bir internet sitesi açacağını duyurdu.

Platformun bu hafta yayına girecek yeni sitesi, YouTube Kids mobil uygulamasının online versiyonu olacak ve farklı yaş gruplarına yönelik yeni kategoriler içerecek. “Okulöncesi” kategorisi 4 yaş ve altına, “Genç” kategorisi 5 – 7 yaş grubuna ve “Büyük” kategorisi de 8 – 12 yaş aralığına yönelik olacak. Söz konusu kategorilerle YouTube, ebeveynlerin, çocukları için doğru içeriği seçebilmelerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yüklenen videoların manuel olarak incelenmemesi ve platformun kullandığı yazılımın hangi içeriğin çocuklara uygun olup olmadığını kolaylıkla tespit edememesi gibi nedenlerden ötürü, çocukları hedefleyen videolar meselesi YouTube’un başını uzun süredir ağrıtıyor.

ABD Federal Ticaret Komisyonu da YouTube’un, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğinin Korunması Yasası’nı (COPPA) ihlal edip etmediğini soruşturuyor. Bu konuda YouTube ile anlaşma sağlansa da anlaşmanın koşulları paylaşılmış değil. YouTube yetkililerinin planıysa çocuklar tarafından izlenme ihtimali yüksek olan içeriklerde gösterilen reklamlarda hedeflemeyi sonlandırmak.

Öte yandan dün YouTube tarafından yapılan, çocuklar açısından uygunsuz videoların tamamen durdurulmasının olanaksız olduğu açıklamasıyla aileler uyarıldı ve uygunsuz bir içerikle karşılaşılması durumunda hızlı müdahale için durumun kendilerine bildirilmesi istendi.

Kaynak: https://mediacat.com/youtubedan-cocuklara-ozel-internet-sitesi/

Monday Morning Goods No: 220

Bu MMG'de

Dünyanın en küçük çamaşır makinesi: Sonic Soak

İstediğiniz her yerde kıyafetlerinizde ve aksesuarlarınıda bulunan yağı ve kiri temizleyebileceğiniz bir ürün var. Dünyanın en küçük çamaşır makinesi Sonic Soak Ultrasonik temizleyici bunlardan biri.

Instagram yeni mesajlaşma uygulamasını duyurdu: Threads

Facebook, Instagram’ın yeni bir mesajlaşma uygulaması Threads üzerinde çalışıyor. Peki Threads neler sunacak?