Brand
Tekfen
Our Role
UI/UX Tasarımı
Uygulama Geliştirme
Category
Mobil Uygulama

365 Gün Atatürk

Cumhuriyet Tarihine Modern Bir Bakış

50 senedir yaşatılan 365 Gün Atatürk masaüstü takviminin dijital dünyaya evrilmesi projesinde tüm tasarım geliştirme süreçlerini gerçekleştirdik.

Türkiye tarihinin detaylarını, bulunduğumuz günün tarihi ile bağdaştırarak anlatma yolu tercih edilmiş olan masaüstü takvimini bir mobil uygulama haline getirme fikri ile yola çıktığımızda karşımızdaki en büyük sorunlardan biri tarihi olayları bir bütün içerisinde kullanıcıların günlük akışlarına yansıtmaktı.

365_1

Bunun için uygulamamızın temelini hem geleneksel takvime hem de mobil kullanıcı deneyimlerine uygun olacak şekilde Takvim Kronolojisi yani olayların akış örgüsü üzerine kurduk. Böylece 80 yıl önce bulunduğumuz günde ne yaşanmış olduğunu gören kullanıcılarımız için aynı zamanda bu olayın kronolojik etkilerini de kolayca takip edip, gerçek etkisini daha rahat anlayabilecekleri bir tasarım gerçekleştirdik.

Eski arşivlerden özenle araştırılarak seçilmiş her bir görseli etkisini kaybetmeden gösterebilmek ama aynı zamanda kullanıcıların internet bağlantı hızları göz önüne alındığında sürekli olarak bir veri alışverişine sokmamak için özel geliştirdiğimiz Editorial Zoom özelliğimiz sayesinde her bir olay için tek bir görsel kullanarak fakat farklı noktalara zoom yaparak ilgili olayı hem etkileyici hem de kullanıcı dostu bir şekilde anlattacak bir alt yapı geliştirdik.

365_2

Bunun yanı sıra özel olarak tasarladığımız Dijital Kartpostal özelliği sayesinde kullanıcılarımız beğendikleri görselleri kendi istedikleri mesaj ile beraber yeniden tasarlayarak arkadaşları ile paylaşabiliyor.

badge-apple-store-large
badge-google-play-large