Google’ın bu yıl gerçekleştirdiği tüm 1 Nisan şakaları

Her sene 1 Nisan şakaları geleneğini devam ettiren Google, bu sene de geleneğini devam ettirmeyi sürdürdü.

Google Maps’te Snake

Geçtiğimiz yıl Google Maps’te Waldo’ya yer veren şirket, bu yıl bu geleceği bozmadan efsanevi Snake oyununu Google Maps’e taşıdı. Bu sayede Kahire, Londra, San Francisco, Sao Paulo, Sidney ve Tokyo haritaları üzerinde yılan oynayabiliyorsunuz. Oyunu, Google Maps’in Android ve iOS uygulamalarında Menüde yer alan “Snake Oyna” seçeneğine bastıktan sonra oynayabildiğinizi de belirtelim. Snake oyunundaki yılanı bir tren olarak kurgulayan Google, oyunu başlatacağınız şehri seçtikten sonra mümkün olduğunca fazla insanı trene almanız gerektiğini belirtiyor. Bu şakanın uygulamada 1 haftadan fazla bir süre aktif olacağını da ekleyelim.  Snake hayranları oyunu uygulama yerine masaüstünde oynamayı tercih ederse, bunun için özel olarak hazırlanmış siteyi de ziyaret edebilir.

Gboard Spoon Bending Version 

Geçtiğimiz yıl da Gboard özelinde şakalar hazırlayan Google, bu yıl GBoard tarafında Japonya ekibinin mizah anlayışıyla hareket etti.  Ekibin çektiği videoda tanıtılan yeni bir teknoloji, GBoard’da harfler ve kelimeler girerek kaşık bükmenizi sağlıyor. Esnekliğe odaklanan bu yeni teknolojiden faydalanmak isteyenler ise  kaşığa bir aparat yerleştirerek, kaşığı bilgisayara ve mobil telefonlara bağlayabiliyor. Çekilen bu mizahi videoya göre Gboard ilerleyen dönemlerde bu esnekliği farklı fiziksel bir araçlara da getirecek. Videoda bahsedildiği üzere şimdilik bu kaşıkların bebekler tarafından rağbet göreceği düşünülüyor.

Google Tulip

Google Hollanda ekibi çektiği bu videoda artık Google Home üzerinden Laleler ile konuşabildiğinizi duyurdu. “Hey Google, lalem ile konuş” komutuyla başlatacağınız bu konuşmanın yapay zekadan güç aldığını da belirtelim. İnsanlara ait birçok dil ile Lale dili arasında çeviri yapan Google Home, Lalelerin ihtiyaçlarını dile getirmesinde büyük rol oynuyor. Yılda 12. 5 milyar lale üreten Hollanda, bu teknolojiyi dünyaca ünlü çiçek bahçesi Keukenhof’te test etti. Google’ın bu yeni çeviri teknolojisi için Wageningen University & Research ile işbirliği yaptığını da belirtelim.

Google Asistan

Google Asistan’a “April Fools” komutunu verdiğinizde, Asistan size tarihe geçen efsanevi 1 Nisan şakalarını aktarıyor. Eğer Google Asistan’a Türkçe olarak 1 Nisan demeyi tercih ederseniz, sizi başınıza gelebilecek şakalara dair uyarmayı ihmal etmiyor.

Kaynak: https://webrazzi.com/2019/04/01/googlein-bu-yil-gerceklestirdigi-tum-1-nisan-sakalari

Monday Morning Goods No: 199

Bu Sayıda

Twitter, popüler tweetler için yeni etiket sistemini test ediyor

Sosyal medyanın ana damarlarından olan Twitter, sunmaya hazırlandığı iki yeni özellikle kullanıcılarını memnun etmeyi planlıyor.

Facebook KDV dönemi resmen başladı!

Facebook ülkemizde reklam verenler için vergi uygulamasını resmen başlattı. Artık, Facebook reklamlarından yüzde 18 KDV alınacak.

Haftanın ilhamını kaçırmamak için
bültene kaydolun,

DUYDUK DEYİN, DUYMADIK DEMEYİN!