Marka
Sabancı Üniversitesi
Görevimiz
Dijital Strateji
Servis Tasarımı
Oyunlaştırma
UI & UX Tasarımı
Mobil Uygulama Geliştirme
Kategori
Dijital Topluluk
Mobil Uygulama
Oyunlaştırma

Shake Up

The First Gamification App In Turkey
Promised The Students More Than Success!

shakeup_logo

Problem

Günümüzde özel üniversitelerde aday öğrencilere yönelik genel “burs ve indirim” üzerinden yapılan iletişim dilinden farklılaşmak isteyen Sabancı Üniversitesi,  “rekabet ötesi bir üniversite” kavramı üzerinden kendini tanıtmak istiyor ve bu vaadi aday öğrencilere anlatacak yaratıcı bir yol arıyordu.

Shake Up ios Mobil Uygulaması

İçgörü

Aday öğrencilerle yaptığımız focus grup çalışmalarında, tercih edecekleri üniversite ve bölümü seçerken standart bilgilerden ziyade “bölümün kendi geleceklerine katacakları” ve “üniversite ortamı” konularındaki merakları ağır basan nokta olarak ortaya çıktı. Bu meraklarını da yakın hissettikleri üniversitelerde okuyan öğrencilere ulaşıp, sorular sorarak giderdiklerini gözlemledik.

Fikir

“Başarı ders çalışmaktan fazlasıdır” sloganıyla yola çıktığımız projemiz de aday öğrenciler ile hali hazırda üniversitede okuyan öğrencileri buluşturmayı amaçlayan Shake Up’ı geliştirdik.

Shake Up, aday öğrencilerin Sabancı Üniversitesi ile ilgili merak ettiklerini birinci ağızdan hali hazırda okuyan öğrencilerden öğrenmesini sağlamayı hedefliyordu.

Türkiye'nin İlk Oyunlaştırma Uygulaması

Uygulama

Ios ve Android platformları için geliştirilen Shake Up, Türkiye’nin ilk gamification uygulaması oldu. Sosyal medya özelliklerine sahip uygulamamızda, ‘Koçluk’ sistemini oyunlaştırdık. Uygulamaya Facebook ve Twitter ile bağlananan aday öğrenciler, Shake Master olarak konumlanan gerçek Sabancı Üniversiteli öğrencilerden Shake’ler (görev) alarak kendilerini geliştirme fırsatı yakaldı.  Bu sayede gerçek öğrenciler ile iletişim kurdular ve Sabancı Üniversite’li olmanın ne demek olduğunu birinci ağızdan öğrendiler.

Ayrıca farklı liselerdeki arkadaşlarını kolaylıkla bulup onlarla rekabet edebildikleri uygulama, öğrencilere üniversite öncesi bir kişisel gelişim deneyimi sundu ve Sabancı Üniversite’lilerin Spor, Sosyal, Kültür ve Ders konularında yaklaşımlarıyla tanıştırdı.

Sabancı Üniversitesi Öğrencileri Aday Öğrencilere Kişisel Gelişim Koçluğu Yaptı

Sonuç

Uygulamanın yayına girdiği dönemde Sabancı Üniversitesi’nin toplam kontenjanı 250 öğrenci iken Shake Up ile  30,000 aday öğrenciye ulaşıldı.

numbers