Marka
Nesine
Görevimiz
Branding
UI / UX Tasarımı
Platform Geliştirme
Kampanya Yönetimi
Kategori
Oyunlaştırma
Big Data
Dijital Platform

Sosyal Süper Lig

What if the super league matches were played in Twitter?

Problem

Futbol, Türkiye’de sosyal medya da en çok konuşulan konulardan biri. Nesine.com Twitter’ın reklam regülasyonları sebebiyle Twitter’daki futbol konuşmasına dahil olmakta zorlanıyor ve kullanıcıları web sitesine yönlendirecek yaratıcı bir çözüm arıyordu.

İçgörü

Futbola aşık bir ülke olarak yeşil sahadaki heyecanın maç öncesinde ve sonrasında Twitter’a taşınması çok alıştığımız bir durum. Biz de bu konuşmaları hedef alarak “Süper Lig Maçları Twitter’da Oynansaydı Ne Olurdu?” diye sorduk.
1

Fikir

Sorumuz cevabı ise konuşmaların kendisinde yatıyordu, Sosyal Süper Lig;

Süper Lig takımlarının, Twitter konuşulma oranları baz alınarak birbirleriyle Twitter üzerinden maç yaptıkları, kullanıcıların ise bu maçlara sosyal bahis oynayabildiği bir Sosyal Futbol Platformu!

saha

Uygulama

Her hafta, süper ligde oynanan maçlar, Sosyal Süper Lig‘de de oynandı. Takımlardan bahsedilen tweetlerin yoğunluğu, gerçek süper lig istatistiklerine uygun bir oyun algoritması ile değerlendirildi. Desteklenen takım için atılan her tweet takımın daha çok gol pozisyonuna girmesini sağladı. Böylece taraftarlar yeşil sahada olduğu gibi Twitter’da da takımlarına tam destek oldu!

Maçların yanı sıra Sosyal Süper Lig‘de Sanal Kupon hazırlayan taraftarlar, haftanın maçlarında kimin kazanacağını tahmin etti. En çok maçı doğru tahmin eden kullanıcılar her hafta Hepsiburada‘dan hediyeler kazandı.

Sonuç

Sosyal Süper Lig tüm sezon boyunca maç heyecanını yeşil sahalardan Twitter’a taşıdı. Her hafta sürpriz hediyeler dağıtan bu heyecan 2015-2016 sezonu boyunca Türkiye’deki 55 Milyon futbol tweetini analiz etti. Geliştirmiş olduğumuz platform bir tam sezon boyunca kesintisiz olarak ayakta kalırken, Nesine.com Twitter’daki futbol taraftarlının muhabbetine dahil olarak Sosyal Süper Lig’i ziyaret eden kullanıcıların %5’ini websitesine yönlendirmeyi başarırken, Big Data’dan esinlenen yaratıcılık dalında Bronz Mixx Ödülü kazandı.