Ambulans ve polise adres tarifi gerekmeyecek!

Acil durumlarda arayan kişinin yerinin tespit edilebilmesi için dünya genelinde GSM operatörlerinden yardım alınıyor. ABD’nin Federal İletişim Kurulu’den (FCC) adres tarifini ortadan kaldırabilecek bir adım atmak istiyor.

Kullanıcılar cep telefonları ile 911’i aradığında A-GPS sayesinde GSM operatörlerinin baz istasyonları üzerinde uydu bağlantısı ile konum tespiti yapılabiliyor. Komisyonun önerisi ise dikey konum bilgisininde paylaşılması.

Normal şartlarda yatay konum bilgisi elde edilebiliyor. Bu sayede sizin hangi binadan aradığınız acil durumda 911 tarafından görülebiliyor. Ancak, dikey konum bilgisi paylaşıldığında adres tarifine pek ihtiyaç kalmayacak.

Hem yatay ve hem dikey konum bilgisi elde edilebildiğinde polis, ambulans veya itfaiye gibi birimlere bir apartmanın kaçıncı katından arandığı aktarılabiliyor. Böylece arayan kişinin iyi olmadığı durumlarda müdahale hızlanacak.

Kaynak: https://shiftdelete.net/ambulans-ve-polise-adres-tarifi-gerekmeyecek

Monday Morning Goods No: 196

Bu MMG'de

Deniz suyunu içme suyuna dönüştüren can simidi

Hem can simidi hem de su filtresi olarak tasarlanan Purifier Lifesaver, deniz kazası gibi durumlarda yardım gelene kadar kullanıcıyı hayatta tutmayı hedefliyor.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ