Amerika’ya giriş için sosyal medya dönemi başladı!

Amerikan hükümeti tarafından alınan ve yürürlüğe giren yeni yasaya göre Amerika'ya geçici ya da kalıcı olarak seyahat edecek kişiler, son beş yılda kullandığı sosyal medya hesaplarını belirtecek.

Trump yönetimi sonrasında güvenlik gerekçesiyle denetimlerini sıkılaştıran Amerika Birleşik Devletleri‘nin vize başvurusu yapan kişilerin sosyal medya hesaplarını incelemeye başlayacağı uzun süredir gündemde olan bir konu.

İlk olarak Yönetim ve Bütçe Ofisi tarafından duyurulan bu karar uygulanmaya başladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya hesapları için bölümler bulunan yeni formların kullanıma sunulduğu belirtildi.

Turistik veya kalıcı fark etmeksizin, herkesten kullandığı hesaplar talep ediliyor. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapanların açılan menüye kullandığı hesapları yazması veya kullanmadığını belirtmesi gerekiyor.

ABD vizesi

Sosyal medyayı kullanmasına rağmen, vize başvurusunda belirtmeyenlere karşınasıl bir yol izleneceği ise bilinmezliğini koruyor. Tüm eleştirilere rağmen kararı yürürlüğe sokan ABD hükümetinin temel talebi, başvuru sahiplerinin son beş yıl içerisinde kullandıkları sosyal medya hesaplarını belirtmeleri.

Şu anda sadece büyük platformlar için kullanıcı adları talep ediliyor. Ancak, ilerleyen dönemde bilgi talep edilen platformların sayısının hızla artırılacağı düşünülüyor. Açıklandığı günden bu yana başta sivil toplum örgütleri olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından büyük sorunlara yol açacağı iddia edilen bu kararın etkilerin ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/abd-vizesi-icin-sosyal-medya-donemi-basladi

Monday Morning Goods No: 207

Bu MMG'de

WWF, 450 yıl sürecek bir canlı yayın başlattı!

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, ciddi boyutlara ulaşan plastik kirliliğine dikkat çekmek için 450 yıl sürecek bir canlı yayın başlattı. Başlatılan canlı yayında plastik bir şişe kum üzerinde gösteriliyor.

HAFTANIN İLHAM VEREN İŞİ

Turkcell'den direksiyon başında cep telefonu kullanımını engellemeye yönelik bir reklam filmi.