Apple, Kısa Sürede 2 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

Apple’ın 1 trilyon dolar değerine ulaşması 42 yıl sürmüştü. Aradan geçen 2 yılının ardından bu değer 2 trilyon doların üzerine çıktı.

Apple, 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi olmayı başardı. Bu Apple için önemli bir kilometre taşı ve teknoloji devinin salgına meydan okuyan performansının bir kanıtı. Şirketin 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasının üzerinden yaklaşık iki yıl geçti, yani değeri neredeyse 24 ayda ikiye katlandı.

Cupertino devinin dünyada 2 trilyon dolarlık bariyeri aşan ilk şirket olmadığını belirtelim. Suudi Arabistan merkezli gaz ve petrol devi Saudi Aramco daha önce bu seviyeye ulaşmıştı. Aramco, Aralık 2019’da 2 trilyon doları geçmeyi başardı ancak o zamandan beri hisse senedi fiyatları dalgalandıkça bu değerin altına düştüler. Apple ise emin adımlarla ilerlerken Aramco’yu geride bıraktı.

apple piyasa değeriTeknoloji devinin yükselişi aslında pandemi ile doğrudan bağlantılı. Bu süreçte birçok yatırımcı teknoloji şirketlerinin hisse senetlerini güvenli bir liman olarak gördü ve Apple da bundan nasibini aldı. Bu arada CEO Tim Cook, yükselen bu değerler sayesinde milyarderler listesine adını yazdırmıştı.

Not olarak düşecek olursak, Apple’ın 2 trilyon dolarlık değeri, 7 ülke haricinde tüm ülkelerin yıllık nominal gayri safi yurt içi hasılasından (IMF ölçümü) daha yüksek.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/08/20/apple-kisa-surede-2-trilyon-dolarlik-piyasa-degerine-ulasti/

Monday Morning Goods No: 271

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

RAM Frekansında Yeni Dünya Rekoru: 6666 MHz

Ryzen 7 4700GE işlemci ve Crucial Ballistix Max belleklerin bulunduğu hız aşırtma denemesinde 6666 MHz hızları görüldü.