Bilinçle Bilinçaltı Arasındaki Gerilimi Aydınlatan Heykeller

ABD'li heykeltıraş Spenser Little, Illumination Devices adlı heykel serisinde bilinç ve bilinçaltı arasındaki ilişkileri görselleştiriyor.

Kaliforniya’da yaşayan Spenser Little, 15 yılı aşkın bir süredir telleri bükerek ve keserek figüratif heykeller ve metinler üretiyor. Sokaklara espri katan tel figürleriyle daha önce Little’ın çalışmalarına yer vermiştik. Son dönemde ise tel iskeleti kağıtla kaplayarak ve içlerine ışık yerleştirerek tasarladığı Illumination Devices adlı serisiyle ses getiriyor.

Matruşka gibi iç içe geçmiş ışıklı figürler: Illumination Devices

Illumination Devices, bir dizi ışıklandırılmış kinetik heykelin yanı sıra, sanatçının klasik tel portrelerini ve portrelerin iç içe geçtiği totem çalışmalarını da içeriyor. Matruşka bebeklerini anımsatan ışıklı heykeller, içlerine gizlenmiş daha küçük formları taşımak üzere açılmış geniş göğüs boşluklarına sahip. Little bu figürlerin kafalarını, bazen de kol ve bacaklarını ahşap oyma ile yapıyor. İç ve dış heykeller arasındaki ilişki, bilinç ve bilinçaltı arasındaki gerilimi temsil ediyor. Sanatçı kontrollü bilincimizin kendi deyimiyle bilinçaltı adlı canavara bağlı olarak hareket ettiği düşüncesinden yola çıkmış. Little’a göre bilinçli zihinlerimizin bilinçaltı canavarı kontrol ettiğini düşünüyoruz ancak gerçekte canavar bizleri yönetiyor. Dış benliğimiz ise sürekli kontrolü ve hassasiyeti dışa vurma mücadelesi veriyor. Little, sanat eserlerini fiziksel olarak aydınlatarak, çoğu zaman farklı yönlere gitmek isteyen iki benlik arasındaki bağı görünür kılıyor.

Sanatçıya göre sanat, içimizdeki canavarla aramızdaki sözsüz bir diyalog biçimi. Bu süreçte aydınlanmamış hayvani dürtülerimizle iletişim kurmak, gerçek benliklerimiz için çok aydınlatıcı olabiliyor.

Illumination Devices, 20 Eylül’e kadar Kaliforniya’da MOAH: CEDAR’da sanatseverlerle buluşacak. Sergiyi buradan sanal turla da gezmek mümkün.

   Illumination Devices Illumination Devices  

Görsel: Instagram

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/illumination-devices-bilincle-bilincalti-arasindaki-gerilimi-aydinlatan-heykeller/

Monday Morning Goods No: 271

Bu MMG'de

RAM Frekansında Yeni Dünya Rekoru: 6666 MHz

Ryzen 7 4700GE işlemci ve Crucial Ballistix Max belleklerin bulunduğu hız aşırtma denemesinde 6666 MHz hızları görüldü.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ