Cannes Lions 2020 iptal edildi

Bu yıl düzenlenmeyecek festivalde ödüller de dağıtılmayacak.

Normal şartlarda bu yıl 22 – 26 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan ancak coronavirus salgını nedeniyle Ekim 2020’ye ertelendiği duyurulan Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali iptal edildi. Festival tarafından yapılan açıklamada, Cannes Lions 2020’nin gerçekleştirilmeyeceği, bir sonraki festivalin önümüzdeki yıl 21 – 25 Haziran tarihlerinde düzenleneceği duyuruldu.

Festival tarafından yapılan açıklamada coronavirus salgınının pazarlama, yaratıcılık ve medya sektörleri üzerindeki etkileri neticesinde şirketlerin önceliğinin çalışanlarını koruma ve müşterilerine hizmet sunmaya; toplumun, ekonominin ve kendi mevcudiyetlerinin korunması alanlarına kaydığı vurgulandı.

Bu yıl festivali iptal etme kararının paydaşlar ve müşterilerle yürütülen geniş kapsamlı müzakerelerin neticesinde alındığı ve söz konusu kararda ödül dağıtımı ve festival organizasyonu hakkında oluşabilecek şüphelerin ortadan kaldırılması arzusunun da payı olduğu belirtildi.

Cannes Lions’ın temelinde her daim yaratıcılık ve Aslanların yer aldığını söyleyen Cannes Lions Başkanı Philip Thomas, pazarlama ve yaratıcı sektörün şu sıralar başka sorunlarla mücadele ettiğini ve bu yılki festivali iptal etme yoluyla organizasyon hakkındaki spekülasyonlara nokta koyduklarını belirtti. Thomas, akıllardaki soru işaretlerini gidermek adına da kararı mümkün olduğunca erken almaya gayret ettiklerini de ekledi.

Dünyanın önde gelen holding ve ajanslarının, coronavirus salgınına karşı aldıkları ekonomik tedbirler kapsamında bu yıl Cannes Lions ve diğer yarışmalara katılmayacağı iddiaları bulunuyordu. Geçtiğimiz günlerde bu yılki ödül organizasyonlarına katılmayacağını duyuran WPP‘nin yanı sıra Omnicom Group, Interpublic Group, Publicis Groupe ve Droga5 ve Wieden + Kennedy’nin de benzer bir karar aldığı konuşuluyordu.

Kaynak: https://mediacat.com/cannes-lions-2020-iptal-edildi/

Monday Morning Goods No: 251

Bu MMG'de

TikTok’a güçlü rakip: YouTube Shorts geliyor!

TikTok özellikle ülkemizde çekilen videolar nedeniyle oldukça eleştirilmiş olsa da, kullanıcı sayısının çok hızlı bir şekilde artması ve dünya genelinde popüler hale gelmesiyle standart kullanıcıların yanı sıra fenomenlerin ilgisi çekmeyi başardı. YouTube ise tabii ki bu ilgiden hoşlanmıyor. Şirket, YouTube Shorts ile yakında TikTok’a rakip olacak.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ